Čeprav je v petek, 6. julija, deževalo praktično skozi ves dan, so nas v Selekcijsko-poskusnem centru na Ptuju obiskali zvesti vrtičkarji.
Ogledi vrta so potekali kot je bilo načrtovano, letos prvič po vseh letih kar se srečujemo na Ptuju, na tem dogodku, pod dežniki. V soboto, 7. julija pa se je nebo odprlo in tudi na ogled je prišlo veliko več ljubiteljev domačih vrtov.
Obiskovalce je predvsem zanimalo naše delo na širitvi ponudbe; tako slovenske stare sorte, kot tudi nove in eksotične rastline.
Med novosti so bile na ogled: kolerabici LANRO in BLARO, brokoli PREMIUM CROP F1, cvetača MAJORKA, zelje DITMARSKER 2, zelje NANOŠKO, fižol ANTEA, turški fižol, fižol TOPOLOVEC, fižol RIBNČAN, črna soja, feferoni ETA, paradižnik BEGUNEC, endivija DEČJA GLAVA, solata MAJSKA KRALJICA, solata MIMA, solata LJUBLJANSKA LEDENKA, solata ŠEMPETERKA, proso DRAVA in proso MURA, korenček PARISER MARKT 5, rdeča pesa KESTREL F1, mangold VERDE DA TAGLIO.
Veliko zanimanja je bilo tudi za trende, kot so: sladki koren, lufa, kislica, ščetica, sladki krompir ter tatarska ajda.
Glavno zanimanje pa je bilo za staro slovensko avtohtono sorto črna soja.
Sorta izvira iz avtohtonega semena. V Semenarni Ljubljana smo jo obudili. Sorta je trenutno v postopku vpisa na sortno listo.
Pričakujemo, da bo lahko v prodaji že v letu 2019.
Soja, pozabljena vrtnina
Soja je znana že 5000 let, v Evropi se je pričela pridelovati pred 500 leti. Je najpomembnejša rastlina za pridelavo beljakovin, saj vsebuje od 24-55% beljakovin. Črna soja izvira iz Dravskega polja, kjer jo na kmetiji gojijo že več kot 100 let.
Pobiranje
Soja dozori konec septembra ali v začetku oktobra. Rastline so visoke do 100 cm, bolj grmičaste, kompaktne. V stroku so večinoma po 3 zrna.
Zanimivost:
Črna barva zrnja. Črno sojo obožujejo tudi srne (divjad).
Uporaba:
Uporablja se sveže ali suho zrno. Odlična je za kuhanje, namaze ali kot zamenjava mesa v obliki zrezkov.
Se vidimo naslednje leto na Ptuju, ko bo spet vse cvetoče in polno plodov, poučno in zabavno!