Ko se večina drugih rastlin za letos poslovi, v vsem svojem sijaju zacvetijo mačehe. Radi jih imamo, ker nas razveseljujejo tudi v mrzlih mesecih, vse do prvega snega. V harmoniji z jutranjo meglico in nežnim popoldanskim soncem ustvarijo pravo jesensko razpoloženje.
Listje se je že začelo barvati in počasi odpadati. Če pogrešate zelenje in poletne barve, v sredino mačeh posadite katero izmed malo višjih okrasnih trav. H končnemu videzu bo v veliki meri pripomogla izbira cvetličnega lonca.
Vijolice najbolje uspevajo v zmerno vlažni zemlji v delni senci ali na soncu, ko to ni več premočno. V času rasti jim lahko privoščimo kakšen odmerek tekočega gnojila. V sušnih dneh jih moramo redno zalivati, a ne preveč. Zemlja ne sme biti nikoli razmočena.
Ločite mačehe od divjih vijolic? Mačehe in vijolice so v bližnjem sorodstvu, vendar so cvetovi mačeh, tudi tistih malocvetnih, večji od cvetov divjih vijolic. Čeprav tudi divjo vijolico (Viola tricolor) nekateri imenujejo kar divja mačeha.
Kamorkoli jih postavite, so videti čudovito! V glinenih loncih, na leseni podlagi in tudi v objemu tkaninaste »lončnice«. Svoj učinek pa nedvomno prispevajo izbrane barve. Katera je vaša najljubša?
Divja vijolica ni samo lepa, ampak tudi blagodejna za naše zdravje. Koristna naj bi bila pri različnih kožnih boleznih, kot so izpuščaji, mozolji in srbeča koža. Ljudska medicina jo ravno tako priporoča pri katarju dihalnih poti, oslovskem kašlju, vročičnem prehladu, težavah s presnovo in revmatizmu. To seveda velja le v primeru, ko divjih vijolic ne škropimo s kemičnimi pripravki.
Zdaj je idealen čas, da okolico svojega doma polepšate z mačehami.
Hibridom divjih vijolic v Sloveniji pogosto rečemo kar mačehe. Kakorkoli jih že imenujemo, imajo poleg tega, da uspevajo v hladnejših mesecih, še eno veliko prednost: presajamo jih lahko tudi med cvetenjem.
Mačehe simbolizirajo zvestobo in svobodomiselnost. Povsem svobodomiselni pa ste lahko tudi pri kombiniranju različnih barv mačeh. Ne ozirajte se ne trende in si sestavite svojo popolno kombinacijo.