Estrada

Ko čeveljci ožulijo

Helena Primic, Bodi Zdrava
1. 10. 2017, 13.00
Deli članek:

Ženske smo pripravljene prenašati številne in različne muke, samo da smo lepe.

Profimedia

Toda žulji ne le, da bolijo in so lahko celo nevarni, če jih ne jemljemo resno, tudi videti so grdo. Več kot dovolj razlogov, da se jim t izognemo. Za vas smo poiskali nekaj naravnih rešitev, ko vas vendarle presenetijo.

Stran od pretesnih čevljev

Če so vas novi ali modni, a neudobni čevlji ožulili, se nikar več ne mučite in jih čim prej za nekaj časa pospravite v omaro. Pri tem ne pozabite, da se lahko iz »navadnega« žulja razvije resen zaplet – zagnojitev in tudi zastrupitev, zato se takoj poslovite od lepih čeveljcev. Vsaj za tako dolgo, da bo koža na mestu žulja kot nova.

Predreti ali ne predreti?

Če je žulj majhen in nemoteč – da lahko druge čevlje obujete in nosite brez težav ter občutka, da vas žulj moti, žulja ni treba predreti, temveč ga le očistite in prekrijte z obližem ter pazite, da bo koža okrog njega čista. Ponoči obliž odstranite, da lahko vanj prodre zrak in pospeši zdravljenje.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Večje in moteče žulje pa predirajte vedno s sterilno opremo. Najprej z medicinskim alkoholom dobro očistite žulj in kožo okrog žulja, nato pa z iglo, ki ste jo za nekaj sekund podržali nad vročim plamenom, v žulj naredite dve luknjici – eno na vrhu in drugo na dnu žulja. Če boste namreč žulj predrli samo enkrat, se luknjica pogosto sama zapre in tako ne izteče vsa tekočina. In pomembno opozorilo: če ste žulj predrli in je pri tem iztekla motna in smrdeča tekočina (ne pa prozorna tekočina brez vonja), je morda prišlo do nevarnega vnetja, zato čim prej obiščite zdravnika. Pa četudi gre »samo« za žulj.

Domača zdravila

Če oziroma ko je žulj prazen, si lahko za hitrejše celjenje pomagate z domačimi pripravki, ki jih najdete v kuhinji ali kopalnici. Za vse težave s kožo je odlična aloe vera, ki jo večkrat na dan namažite na mesto žulja. Pripravite si lahko tudi antiseptično mešanico iz limonovega soka, posušenih kamilic in česna, ki poskrbi tudi za hitro obnovo poškodovane kože. Dovolj je že samo česnov sok, ki je eden najboljših naravnih antibiotikov. Uporabite lahko tudi ognjičevo mazilo ali si pripravite zdravilo patra Simona Ašiča: razpolovite suho slivo, nanjo kanite nekaj kapljic soka iz bršljanovega lista in nato slivo položite na mesto žulja ter pustite delovati čez noč.

Vazelin in otroški puder

Če ste si kupili nove čevlje in vas je strah, da vas bodo ožulili, si noge premažite z vazelinom. Če pa imate težave z znojenjem, si jih vsak dan posujte z otroškim pudrom, ki bo preprečil drgnjenje mokre kože ob čevelj, kar pogosto povzroči poletne žulje. Zares pogumni pa lahko preizkusite to staro metodo, ki so jo včasih uporabljali za zmehčanje novih usnjenih čevljev – v čevlje so zlili sveži seč (!), ga pustili nekaj minut v njih, nato pa izlili. Čevlje so nato obuli in jih nekaj časa obdržali na nogah. Kot pravi star recept, to lahko storimo brez strahu pred neprijetnimi vonjavami, čevlji pa so ravno prav raztegnjeni. Verjetno boste ta recept ohranili za skrajno silo.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost