Estrada

Čas je za siesto, zdravilen popoldanski spanec

Barbara Sršen, Maja
14. 8. 2017, 16.00
Deli članek:

Strokovnjaki ga priporočajo vsem, in to kar večkrat na teden, saj naj bi imel kar nekaj koristi za naše telo.

Eleganten počivalnik s premično streho je pleten iz visokokakovostnega umetnega pletiva. Izdelujejo ga v nemškem podjetju Dedon. Za sončenje in senčenje.

Poleti, ko si vzamemo nekaj dni oddiha od vsakodnevne rutine, pride na vrsto tudi siesta. Kako si bomo postlali in kam bomo legli, pa naj se odloči vsak zase. Nekaj predlogov smo zbrali v nadaljevanju.

Španska beseda siesta izvira iz latinskega izraza »hora sexta«, pomeni pa »šesta ura«, šteto od zore naprej (okrog poldneva), ko je bilo sonce najmočnejše. Na začetku je bila fraza namenjena predvsem kmetom in drugim, ki so delali na vročem soncu, in je bila pravzaprav poziv, naj se umaknejo v senco, na počitek, ko pride »hora sexta«. Sčasoma pa se je počitek v najbolj vročem delu dneva priljubil vsem prebivalcem toplejših dežel.

Koliko časa spati?

Številne študije v različnih državah so pokazale, da krivulja budnosti in spanja v popoldanskih urah kaže premik proti zaspanosti med 14. in 17. uro.

Potreba po spanju, tako nočnem kot dnevnem, je individualna, za vse pa velja, da je spanje med 14. in 17. uro usklajeno z našim notranjim ritmom. Nekaterim je dovolj tudi nekaj minut za počitek, drugi pa potrebujejo več.

Korist kratkega spanja (5-15 minut) je očitna takoj, ko se prebudimo, toda traja manj časa (1-3 ure).

Posledica daljšega spanja (več kot 30 minut, do 2 uri) je lahko kratkotrajna zmedenost po prebuditvi ter zaspanost in upočasnjenost, ki lahko traja 10 minut ali celo dve uri po prebuditvi, vendar pa kognitivni dobri učinki trajajo dlje.

Nekatere raziskave pravijo, da je idealno trajanje popoldanskega spanca med 15 in 20 minut. V vsakem primeru ni dobro, da je popoldansko spanje predolgo.

Koristi popoldanskega spanca

Izboljša se spomin oziroma zmožnost pomnjenja, povečata se produktivnost in ustvarjalnost, pozitivno vpliva na motorične sposobnosti, koristen je za živčevje - pospeši obnovo celic in izboljša delovanje hormonov, zmanjša tveganje za pojav diabetesa, lajša težave z visokim krvnim tlakom.

Nasveti za popolno siesto

  • Poiščite miren kotiček, izklopite telefon, mobilnik in televizor in zaprite oči. Če vas moti dnevna svetloba, si nadenite masko za spanje. Osredotočite se na počasno dihanje in pustite, da vam misli odplavajo.
  • Predstavljajte si, kako vam telo tone vedno globlje v posteljo ali kavč, na katerem počivate. Celo če ne zaspite, vas bo ta proces sprostil in osvežil.
  • Ponavadi se sami zbudite, ko imate dovolj (od 15 do 30 minut), lahko pa si nastavite budilko.
  • Ko se prebudite, boste hitreje prišli k sebi po koščku temne čokolade in kozarcu vode, lahko pa si tudi osvežite obraz z mrzlo vodo.
  • Za koga popoldanski spanec ni priporočljiv?
  • Če vas muči nespečnost ali depresija. V tem primeru je učinek ravno nasproten.