Estrada

Naravna sredstva proti komarjem

Dunja Strašek, Ženska
10. 8. 2017, 20.00
Deli članek:

Danes je na tržišču mnogo sredstev za zaščito proti komarjem, vendar jih večina vsebuje kemične sestavine, ki lahko organizmu tudi škodijo.

Zato nekaj predlogov, kako si lahko sami pripravimo naravne repelente, in nasvetov, kako si z naravnimi učinkovinami pomagati, če nas piči komar.

Aromatične rastline

Komarje odbija vonj bazilike, zato je dobro imeti na okenski polici vazo s šopkom bazilike ali, še boljše, posajeno baziliko v lončku. Da bi se njen vonj bolj razširil, jo občasno popršite z vodo. Dobro preganjajo komarje tudi poprova meta, sivka in rožmarin. Te sveže aromatične rastline lahko tudi narahlo stisnete med dlanema in se z njimi »premažete« po koži.

Eterična olja

Sivka ima analgetične in antiseptične lastnosti in poleg tega, da ščiti pred piki komarjev, tudi blaži iritacije, ko nas je komar že pičil. Če nam ni na voljo sveža, lahko eterično olje sivke nudi kratkotrajno zaščito pred insekti. Nekaj kapljic ga nanesemo neposredno na kožo, če ga zmešamo z vodo in malo alkohola, lahko popršimo posteljnino, ali pa ga kanemo v izparilnik. Dodamo lahko tudi eterično olje ognjiča, geranije in limonske trave.

32-odstotna raztopina olja limonskega evkaliptusa učinkovito odbija komarje do tri ure po nanosu na kožo. Raztopino in sprej proti komarjem je preprosto pripraviti: v 50 ml katerega koli rastlinskega olja nakapajte 15-20 kapljic eteričnega olja limonskega evkaliptusa in dobro premešajte. Na kožo ga nanesete po potrebi, še posebej zjutraj in zvečer, ko so komarji najaktivnejši.

Eterično olje evkaliptusa in čajevca imata antibakterijsko in antiseptično delovanje, zato jih je priporočljivo nanesti neposredno na mesto pika komarja, s tem tudi ublažimo srbenje. Za zaščito pa lahko zmešamo 20 ml kokosovega olja in po 5 kapljic eteričnih olj čajevca, sivke, limonskega evkaliptusa ter timijana ali cimeta. To mešanico po potrebi nanesemo na kožo.

Jabolčni kis

Komarje lahko odženemo, če vsako jutro popijemo kozarec tople vode, v katero dodamo žlico domačega jabolčnega kisa. Vonja ki se potem širi iz telesa, mi ne zaznamo, komarje pa odbija, torej nas ne bodo napadali. Prav tako je kis odličen, če z njim premažemo mesto pika komarja, saj zmanjšuje srbenje in bolečino.

Če nas je komar že pičil

Neprijetno srbenje po piku komarja lahko prepreči zobna pasta, ki jo nanesemo neposredno na mesto pika. Limonin sok prepreči otekanje in srbenje. Pomaga pa tudi zmes sode bikarbone in vode v obliki paste, ki jo nanesemo na mesto pika in pustimo delovati 15 minut, zmes medu, cimeta v prahu in malo tople vode ali ohlajena čajna vrečka kamilice.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu