Estrada

Sijoč nasmeh, a za kakšno ceno?

Monika Kubelj, Bodi Zdrava
28. 4. 2017, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Zakaj se odločiti za beljenje zob? Ker pravijo, da lep nasmeh odpira vsa vrata.

Ker se vam zdi, da so vaši preveč rumeni in vam je nerodno. Ker želite imeti tako sijoč nasmeh kot hollywoodski zvezdniki. Saj veste, v prvi vrsti mora biti zob zdrav. Da ne boli in ne smrdi. Naravna barva zob je namreč vedno nekoliko rumenkasta. Če pa še vedno mislite, da vam bodo beli zobje dvignili samozavest, se dobro prepričajte, kaj je za vas najbolje.

Torej: vsakodnevno umivanje (večkrat na dan) zob in nitkanje odžene zobne in obzobne bolezni stran. Zob bo lep, brez oblog, nasmeh pa privlačen. To bi moralo spadati v opis starševskih nalog – naučiti otroka odgovornega odnosa do higiene zob oziroma higiene nasploh. Če se izogibate še sladkorju, alkoholu in kajenju, je sploh super. Na barvo zob vpliva veliko dejavnikov, od genetskih, procesa staranja, degenerativnih sprememb v razvoju zob, vpliva nekaterih zdravil (antibiotiki) v razvoju zob … Morda ste že poskusili razne belilne zobne kreme ali druge preparate, ki so dosegljivi v drogerijah, a rezultati niso bili zadovoljivi. Kaj imamo torej na voljo in kaj pravijo strokovnjaki?

Beliti doma – da ali ne?

Beljenje zob postaja vse bolj priljubljeno, vsaj če sklepamo po naraščajočem povpraševanju po tej storitvi. Na trgu sicer lahko najdemo veliko izdelkov, ki obljubljajo sijoč nasmeh, vendar moramo biti pri domači uporabi teh zelo previdni. Nekateri odsvetujejo domačo uporabo različnih izdelkov za beljenje zob, saj lahko nekakovostni izdelki poškodujejo zobno sklenino ter pustijo trajne in nepopravljive posledice. Zobozdravnica Erika Stocovaz, ki je sicer med Slovenci dobro znana, saj hodijo v njeno zobozdravstveno ambulanto v Umag, pravi takole: »Morate vedeti, da so ti izdelki bodisi zelo agresivni bodisi imajo navidezen, kratkotrajni učinek. Težava je tudi v tem, da postopek ni nadziran. Ljudje si odmerjajo belilna sredstva po svoji presoji. Zobovine (dentina) ne beli, prav tako je treba zaščititi del, kjer so umaknjene dlesni. Doma si tega zagotovo ne morete zaščititi. Sestava sklenine je drugačna od sestave zobovine (dentina), ki je zelo občutljiva in bolj porozna. Če tega dela ne zaščitite, lahko belilni gel poškoduje živec (pride do vnetja in pozneje je zob lahko občutljivejši).« In poudari, da je glavna sestavina belilnega gela vodikov peroksid. »Seveda je pomembna koncentracija, dovoljena je med šestimi in osemnajstimi odstotki, to je meja. V Sloveniji se uporablja šestodstotni, kar je več, je preveč agresivno. Če govorimo o naravnih pripomočkih, je soda bikarbona med bolj znanimi ali limonov sok. Vendar priporočam previdnost. Konkretno, limonov sok vsebuje močne sadne kisline, ki najedajo sklenino in ta postaja mehka, kar povzroči erozije. Pogosta uporaba ni priporočljiva in prav pri domači uporabi ni nadzora, saj ne vemo, kako pogosto bo pacient uporabljal tovrstne pripomočke. Uporaba zobnih krem z belilnim učinkom povzroča zgolj optični učinek. Pri profesionalnem beljenju v ordinaciji pa gre za nadziran postopek, ki se ga naslednji dve leti zagotovo ne ponovi, saj ni nobene potrebe. Osebno bi še najbolj priporočila dobro zobno ščetko.«

Dejstvo je, da tudi nekateri zobozdravniki postopek beljenja v ambulanti odsvetujejo. Recimo dr. stom. Leopoldina Kranjec iz Vodic, ki pravi, da nobeno beljenje ni zdravo beljenje. Nima pa nič proti peskanju, kjer se za trideset evrov znebimo zobnih oblog in kamna, zobje pa so videti bolj sveži. Sčasoma namreč škodljive mehke zobne obloge otrdijo in jih sami ne moremo več odstraniti z navadno ščetko. V tem primeru gre za nastanek zobnega kamna, ki ga odstranjujejo z ultrazvočnim aparatom. Poseg je sam po sebi neboleč, sicer pa lahko nekoliko neprijeten, zato se kar najbolj potrudijo, da so pri tem delu nežni. Zrnate temno pigmentirane oblike zobnega kamna uspešno odstranjujejo še s peskanjem in poliranjem zobnih površin.

Tehnike beljenja

Beljenje doma (night guard bleaching): Uporabljajo tehniko Opalescence, ki prihaja iz Amerike. Po izdelavi posebne plastične opornice, ki se natančno prilega vašim zobem, si vstavite zvečer pred spanjem v opornico belilno kremo, ki čez noč sprošča kisik, ta pa med procesom oksidacije spreminja barvo zob. Postopek navadno traja sedem dni.

Beljenje avitalnih zob v ordinaciji (power bleaching): Uspešno se da posvetliti zdravljene, avitalne (mrtve) zobe, ki so z leti potemneli. V tak zob se vstavi belilni vložek za 5–7 dni in se nadzira barvo. Ko je postopek končan, se zob zapre z belo zalivko. Velikokrat se na ta način prestavi protetično zdravljenje (brušenje takega zoba).

Beljenje vitalnih zob v ordinaciji: Pod strokovnim nadzorom vam že v eni uri posvetlijo zobe za 5–9 odtenkov s tehniko Opalescence boost. Po namestitvi posebne z belilnim gelom, ki že po dvajsetih minutah pobeli zobe, gel nato izperejo in pregledajo rezultat beljenja.

Polnoporcelanske prevleke in luske

Zaradi nekaterih napak v razvoju zob so lahko ti tako spremenjeni, da so intenzivno temne barve, in v takih primerih beljenje ne pride v poštev. Lahko pa barva sploh ni moteča, ampak nas motita oblika in postavitev sprednjih zob. V teh primerih lahko videz spremenimo z estetskimi luskami. Pri tem na tanko obrusijo sprednje ploskve zob, vzamejo odtis in prenesejo stanje v laboratorij, kjer zobni tehnik na novo oblikuje manjkajoče sprednje ploskve iz porcelana. Porcelanske ploskve so oblikovane v skladu z biološkimi in estetskimi merili. Izdelane luske nato trajno prilepijo na pripravljene zobe ter s tem dosežejo povsem skladen in enakomeren videz sprednjih zob.

Kadar je oblika sprednjih zob okrnjena zaradi poškodbe, zobne gnilobe ali neustreznih zalivk, se pri estetskem preoblikovanju ne moremo odločiti za luske, pač pa zaradi stabilnosti in trajnosti izberemo polnoporcelanske prevleke. Nemalokrat nas zmoti že odkrušen rob ali vogal zoba, ki ga lahko dokaj hitro in enostavno dogradijo tudi z belim kompozitnim materialom za zalivke in s tem povrnejo estetski videz naših zob.

Kakšne so pomanjkljivosti?

Trenutno še ni rezultatov kakršne koli študije, ki bi pokazali stranske učinke in škodo dolgotrajnega beljenja zob. Kljub temu pa strokovnjaki ne priporočajo prepogostega beljenja zob, saj naj bi belilo vplivalo na zobno sklenino. Lahko pa se pokažejo še nekatere pomanjkljivosti beljenja:

  • Pacient mora, da doseže želeni rezultat, belilno sredstvo in opornico običajno nositi od šest do osem ur.
  • Kemikalije v belilnem sredstvu
  • lahko vplivajo na zaznavanje okusa in prebavo.
  • Beljenje lahko povzroči večjo občutljivost zob, razdraži mehko tkivo in povzroči vnetje grla.
  • Rezultat beljenja je težko napovedati, ker je odvisen od načina beljenja, barve sklenine in sklenine same.
  • Težko je predvideti, ali bo rezultat beljenja zadovoljil pacientova pričakovanja ali ne.
  • Beljenje je treba izvajati v presledkih in ga ponavljati, saj se zobje po določenem času lahko spet obarvajo.