Zimski športi

Nemški princ, ki na OI smuča za Mehiko

J.P.
10. 2. 2014, 12.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Princ Hulbertus von Hohenlohe je Mehičan, čigar ime je slišati nemško, obenem pa je tudi nemški princ – zmeda, ki je skladna s pojavo.

Princ se je v Mehiki rodil leta 1959 princu Alfonsu in princesi Iri vladajoče dinastije nekdanjega nemškega okrožja. Javnost nemškega princa in mehiškega državljana bolje pozna po njegovem slikovitem vzdevku: »kraljevi polom«.

Eden izmed najbolj zanimivih udeležencev olimpijskih iger.

Princ se v novicah kot po pravilu pojavlja iz najbolj nenavadnih razlogov. Najbolj nedavni je bila ustanovitev enočlanske smučarske ekipe za zimske olimpijske igre v Sočiju, kjer namerava zastopati Mehiko. Njegov cilj je osvojiti naziv »kralj hriba«, a ne s svojimi smučarskimi danostmi, temveč z barvitim smučarskim dresom po navdihu mariači oprave, nekakšne mehiške narodne noše. Izstopajoča oprava mu bo gotovo prinesla tako zelo želeno pozornost. »Gre za oblačila, primerna za nekoga, ki ni več tako eksploziven kot mlajši tekmovalci,« je ob tem povedal princ Hulbertus.

Letošnje so že sedme olimpijske igre, na katerih se je pojavil imenovani princ, ki velja za enega izmed najbolj zanimivih udeležencev. Je tudi drugi najstarejši udeleženec v zgodovini. Za zimske olimpijske igre v Vancouvru, ki so se odvijale leta 2010, si je nadel dres poslikan z naboji in pištolami. »Najvažneje je, da dobro izgledam. Zmagal sem,« je povedal tistega leta.

Računa na svoj barviti dres.

In čeprav princ ne preživi prav veliko časa v Mehiki, je ponosen, da lahko predstavlja državo, v kateri se je rodil: »V življenju imaš nekaj priložnosti in odprta vrata ali dve. Ena takšnih je, da sem se rodil v Mehiki. To sem seveda izkoristil, a ne zlorabil. Vsakdo skuša najti majhne stvari, ki lahko naredijo razliko, in jih izkoristi, kot sem to storil jaz.« Princ je neskromno prepričan, da svoji državi dela veliko uslugo: »V evropskih državah sem za Mehiko naredil veliko reklame. Ko ljudje sedijo v svojih domovih na Švedskem in si mislijo, kako mrzlo je – ko vidijo mene, moškega iz Mehike, jim gotovo šine v glavo, kako toplo je pri nas in da nas morajo obiskati.« Ja, princ je prepričan, da je veliko naredil za svojo državo – kot pravi, gre za odnos »ti meni, jaz tebi.« Njegov vzdevek pa pripoveduje drugačno zgodbo.