Nogomet

Tuji nogometni vlagatelji spreminjajo evropsko nogometno podobo

STA/N.K.
2. 12. 2013, 14.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Od leta 2003, ko je ruski milijarder Roman Abramovič postal lastnik angleškega prvoligaša Chelseaja, so moštva po celotni Evropi prevzeli številni bogataši - azijski tajkuni, ruski oligarhi, arabski šejki, ameriški poslovneži ...

Reuters

Trend prevzemov klubov je najbolj izrazit v angleški premier league, kjer je veliko moštev uvrščenih med delniške družbe. V elitni ligi v Angliji je namreč kar 11 od 20 zasedb v tujih rokah. Angleški nogomet je le eden od primerov, saj so se vlagatelji v zadnjih letih preusmerili tudi v preostale evropske lige, predvsem v Francijo. Razlog se skriva predvsem v tem, da ekipe niso obremenjene z dolgovi oziroma jih ne ščiti zakon, kot je primer v Nemčiji. Tam zakon prepoveduje, da si zasebni vlagatelji lastijo več kot 49 odstotkov moštva.

Le v redkih primerih gre za ljubezen do kluba

"Pritok denarja nemudoma spremeni trg. Prva stvar, ki jo storijo novi lastniki, je nakup najboljših igralcev, za katere odštejejo veliko denarja. To povzroči inflacijo in občasno nestabilnost med moštvi, ki temu ne morejo slediti," meni Didier Primault, pomočnik direktorja Centra za pravo in ekonomijo v športu (CDES) v francoskemu Limogesu, ki je za Evropsko unijo pripravil poročilo, kako urejati sistem nogometnih prestopov.

CDES je v poročilu zapisal, da je do najvišje inflacije prišlo, ko je Abramovič prevzel Chelsea leta 2003, pet let kasneje, ko je Manchester City kupila Abu Dhabi United Group, in zadnje poletje, ko sta se za primat v francoskem nogometu borila bogata Paris St. Germain in Monaco. Svoj del sta dodala še španska velikana, Barcelona in Real Madrid, ki sta prav tako za nove okrepitve zapravila na desetine milijonov.

Klubi za igralce zapravljajo velikanske vsote

Kot odlični primer so pri CDES navedli Monaco, ki ga je decembra lani kupil ruski milijarder Dimitrij Ribolovlev, v želji, da se klub iz kneževine prebije med najboljša moštva v Franciji, je poleti za nakupe igralcev odštel 167 milijonov evrov. Podoben primer je tudi Anži iz Mahačkale, kjer je Sulejman Kerimov povprečno moštvo spremenil v bogato, med drugim je pripeljal tudi kamerunskega zvezdnika Samuela Eto'oja, ki je bil ob prihodu iz Interja najbolje plačani igralec na svetu.

Pri CDES so analizirali še primer Cardiff Cityja, ki ga je prevzel Malezijec Vincent Tan. Valižani so se prvič v zgodovini uvrstili v premier league, vendar njegovi spremembi - spreminjanje klubskih barv in imenovanje družinskega prijatelja, ki skrbi za iskanje nogometašev - med navijači nista priljubljeni. CDES zaključuje, da obstajata dva glavna tipa vlagateljev: tisti, ki imajo ob prevzemu nogometnega kluba politične cilje, in tisti, ki si želijo le čim več denarja.

Reuters

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov