Slovenija

Koalicija mora premisliti, katere standarde lahko zdrži

STA/M.J.
17. 12. 2013, 13.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Koalicija bo morala premisliti, katere standarde lahko zdrži, je danes poudaril prvak SD Igor Lukšič. Ob težavah, s katerimi se soočata ministra Samo Omerzel in Roman Jakič, je po njegovem mnenju prav, da si je premierka vzela malo časa za preverjanje dejanske odgovornosti obeh ministrov. A aktualno dogajanje je gotovo velik problem, dodaja.

Mediaspeed

"Kot politična skupnost smo postavljeni pred problem, koliko zdržimo teh etičnih ali moralnih standardov, koliko pa sami pretiravamo pri postavljanju nekih principov, ki jih ne moremo zdržati," je na današnji novinarski konferenci pojasnil Lukšič.

Kot je dodal, je zanj sicer ključno, da sta tako Omerzel kot Jakič operativna ministra in zato ni ogrožena kredibilnost resorjev in vlade. Drugo vprašanje pa je, kako se bodo odzvali premierka Alenka Bratušek in predsedniki strank, iz katerih ministra prihajata, je še povedal.

Sicer pa je dosedanje delo koalicije prvak SD ocenil kot dobro in ob tem spomnil na pripravo nove koalicijske pogodbe za prihodnji dve leti oziroma do rednih volitev. V drugi največji vladni stranki bodo pri usklajevanjih upoštevali svoj program ter koalicijski pogodbi iz Nemčije in Avstrije. Zlasti nemška koalicijska pogodba je zelo dober okvir, izpostavlja Lukšič, saj prinaša nekaj politično možnega "v teh zapletenih evropskih časih".

Za SD bo pomembno, da ne gredo pod kriterije nemške koalicijske pogodbe. "Če je torej tam minimalna plača opredeljena kot cilj, s katerim se dosega nek višji standard ljudi, potem so tudi tisti, ki mislijo, da bi Slovenija morala iti v znižanje minimalne plače, na napačni poti," je dejal Lukšič.

Aktualna koalicija si bo morala zastaviti realen program, morala bo znati oceniti lastne vire in kaj je sposobna narediti v dveh letih, hkrati pa ti cilji po Lukšičevih besedah ne bodo smeli rušiti dolgoročne perspektive.

Izhodišče bo moralo biti, da je slovensko gospodarstvo še vedno zadosti močno, je ocenil Lukšič. Pomembno se bo uskladiti, da je za Slovenijo najpomembnejši tržno-socialni, evropski model gospodarstva in se na koncu "posloviti od tega, kar so nam vsiljevali neoliberalci", je povedal.

V SD bodo predlagali tudi kadrovsko dopolnitev vlade: da bi se za vodenje večjih projektov imenovalo posebne državne sekretarje, s čimer bo točno jasna odgovornost in mesto koordinacije.

Za osnutek koalicijske pogodbe bo sicer kot največja vladna stranka zadolžena PS, Lukšič pa si želi, da bi se situacija okrog vodstva te stranke "izkristalizirala". To, da PS nima na kongresu izvoljenega predsednika ali predsednice, je namreč resen politični problem, je poudaril. "Stranka, ki ni sposobna izvoliti predsednika, ima potem težave tudi v komuniciranju z drugimi strankami v političnem prostoru, vse to pa spada k politični destabilizaciji," je dodal prvak SD.

Zatrdil je, da se premierka z njim ni pogovarjala o morebitni rekonstrukciji vlade.

Dotaknil se je tudi nedavne ustanovitve stranke Solidarnost in med drugim dejal, da se v Sloveniji povečujejo sile destabilizacije. "Potencial Solidarnosti" se po njegovem mnenju kaže v tem, da je v kolektivno vodstvo prišel, kdor se je prijavil, je pa hkrati dobro to, da je vodstvo mlado.

Lukšič je spregovoril še o nedavno objavljenih stresnih testih in ocenil, da nas iz težav ne bo rešilo obtoževanje, kdo je kriv za bančno luknjo. Po njegovih besedah sicer te težave niso tako velike, da jih ne bi mogli obvladati, a je pri tem ključna ravno politična stabilnost.

"Vsi imamo torej nekaj razlogov za optimizem. Čeprav so razmere sorazmerno slabe, je treba ugotoviti, da se Slovenija vendarle premika na boljše," je sklenil.