Stroške dela sestavljajo plače in drugi stroški, kot so prispevki delodajalca za socialno varnost. V območju evra so se plače na uro v tretjem četrtletju na letni ravni zvišale za 1,3 odstotka, drugi stroški pa za 0,4 odstotka. V drugem četrtletju je bila rast 1,4- oziroma 0,3-odstotna.
V EU so se plače v tretjem četrtletju na letni ravni zvišale za 1,2 odstotka, drugi stroški pa za 0,3 odstotka. V drugem četrtletju je bila rast 1,3- oziroma 0,5-odstotna.
Zanimivosti
Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”
Med državami članicami, za katere so bili podatki za drugo četrtletje dostopni, so najvišjo rast stroškov dela na uro na letni ravni zabeležili v Estoniji (+8,1 odstotka), Litvi (+6,2 odstotka) Latviji (+5,9 odstotka) in Avstriji (+3,9 odstotka).
V Sloveniji 'varčujejo' pri plačah
V evrskem območju so stroški dela na uro v tretjem četrtletju na letni ravni v industriji narasli za 1,6 odstotka, v storitvenem sektorju pa za odstotek, medtem ko so v gradbeništvu padli za 0,2 odstotka. V EU je bila rast v industriji 1,4-odstotna, v storitvenem sektorju pa 0,9-odstotna, medtem ko se je v gradbeništvu znižala za 0,2 odstotka.
Najvišji padec stroškov pa so zabeležili na Cipru (-7,6 odstotka), Češkem (-2,9 odstotka), Irskem (-1,6 odstotka), v Sloveniji (-0,6 odstotka) in na Portugalskem (-0,1 odstotka).