Po začasnih podatkih Frontexa je število neregularnih prehodov meje EU v prvih 11 mesecih leta doseglo 220.700, kar predstavlja 40-odstotni upad na letni ravni. Največji upad beležijo pristojni na zahodnobalkanski poti, 60 odstotkov prehodov manj pa so našteli tudi v osrednjem Sredozemlju, kjer še naprej pada število migrantov na poti med Severno Afriko in Italijo.
Zanimivosti
Iz embalaže Tetra Pak v reciklirane robčke
V absolutnih številkah se največ neregularnih prehodov zgodi v vzhodnem Sredozemlju - iz Turčije v Grčijo, Bolgarijo ali Ciper. Kljub padajočem trendu skoraj enake številke beležijo tudi v osrednjem Sredozemlju. Poleg vzhodnega Sredozemlja raste tudi število poskusov še nevarnejšega prečkanja morja z obal Afrike do španskih Kanarskih otokov. Največjo, 200-odstotno porast števila neregularnih prehodov, pa Frontex beleži na vzhodnih kopenskih mejah. Gre za relativno nizko število (16.530), ki jo v veliki večini tvorijo ukrajinski moški, ki zaradi vojne ne morejo zakonito zapustiti države.
Med prebežniki sicer prevladujejo državljani Sirije, Afganistana in Malija. Na zahodnobalkanski poti, ki je vstopna točka za mnoge, ki kasneje prečkajo tudi Slovenijo, je največ Sircev, Afganistancev in Turkov. Število prehodov ne odraža nujno natančnega števila prebežnikov, saj lahko ista oseba večkrat prečka zunanjo mejo EU. Kot še navaja Frontex, so več kot 62.000 ljudi zabeležili pri poskusih doseganja obal Združenega kraljestva.