Na polotoku Reykjanes je iz tal včeraj znova začela bruhati lava, v ozračje pa se je začel valiti dim. Po podatkih islandskega meteorološkega urada je bila razpoka sprva dolga kar 3,9 kilometra, a se je nato v slabi uri podaljšala še za 1,5 kilometra. »Vpliv je omejen na lokalno območje v bližini žarišča izbruha. Ne predstavlja nevarnosti za življenje, na bližnjem območju pa je bila izvedena evakuacija,« pa je za družbenem omrežju X zapisalo islandsko ministrstvo za zunanje zadeve. Iz meteorološkega urada so nato sporočili, da lava ne teče v smeri bližnjega ribiškega kraja Grindavik, ki je tako večinoma prazen že od konca lanskega leta. Večina prebivalcev je namreč domači kraj zapustila že novembra lani, ko se je na območju začelo vulkansko dogajanje.
Zadevni vulkan na Reykjanesu nima osrednjega kraterja, temveč se izbruhi vrstijo skozi razpoke v tleh. Tokratni izbruh so zabeležili vzhodno od gore Sylingafell in se delno prekriva z območjem, na katerih so zabeležili druge izbruhe v letošnjem letu.
Iz letališča Keflavik, ki se prav tako nahaja na polotoku Reykjanes, so sporočili, da letalski promet poteka nemoteno. Tovrstni izbruhi sicer običajno ne povzočajo motenj v letalskem prometu, saj ne povzročajo večjih eksplozijo, prav tako pa se v stratosfero običajno ne sprosti veliko pepela. So pa zaprli zunanji termalni vrelec Modra laguna in pripadajoči hotel, ki se nahajata v bližini letališča. Goste so evakuirali.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Na polotoku Reykjanes sicer prebiva približno 30.000 ljudi, kar je skoraj 8 odstotkov islandskega prebivalstva. Pred četrtkom so zadnji izbruh zabeležili junija. Takrat je vulkan 24 dni bruhal lavo. Kako dolgo se bo ta aktivnost nadaljevala, ni natančno znano. Strokovnjaki opozarjajo, da bi se lahko izbruhi vrstili desetletja, če ne celo stoletja. Od leta 2021, ko se je ta geološki sistem aktiviral po približno 800 letih nedejavnosti, so na polotoku zabeležili že osem izbruhov tega vulkana.