Ameriškega novinarja Evana Gershkovicha, rusko-ameriško novinarko Alsu Kurmaševo ter nekdanjega ameriškega marinca Paula Whelana so ob izkrcanju v vojaškem oporišču Andrews blizu Washingtona pričakali družinski člani in prijatelji, pa tudi predsednik Biden in podpredsednica Harris.
Biden se je zahvalil ameriškim zaveznikom, ki so po njegovih besedah sprejeli "zelo težko odločitev" za izpustitev zapornikov. V izmenjavi je poleg Nemčije, Poljske in Norveške sodelovala tudi Slovenija, ki je izročila dva ruska vohuna.
Ameriški predsednik je izpostavil tudi pomen tega dne za družine, ki so bile ločene od svojih bližnjih, Harrisova pa je v svojem nagovoru namenila pozornost Bidnu in dejala, da je izpustitev zapornikov prikazuje, kako pomembno je imeti "predsednika, ki razume moč diplomacije".
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Tudi Biden je že v četrtek izmenjavo zapornikov med Zahodom in Rusijo označil za "dosežek diplomacije". Ob tem je bil kritičen do navideznih sojenj v Rusiji, v katerih so bili obsojeni izpuščeni zaporniki.
V okviru ene največjih izmenjav zapornikov po koncu hladne vojne je bilo v Ankari v četrtek izmenjanih 26 ljudi - deset Rusov, vključno z dvema mladoletnikoma, je bilo predanih v zameno za 16 zapornikov iz Zahoda, je pred tem sporočila Turčija. V izmenjavi je sodelovala tudi Slovenija, ki je izročila dva ruska vohuna.
V Ankaro so zaporniki prileteli iz ZDA, Nemčije, Poljske, Slovenije, Norveške, Belorusije in Rusije. Trinajst oseb, ki jih je osvobodila Rusija, je že odšlo v Nemčijo, trije pa v ZDA.