Na plažah ob reki Pad so namreč v zadnjih dneh našli večje število mrtvih modrih rakov. Kaj je povzročilo množičen pomor te invazivne vrste, ki se je razširila tudi na hrvaški obali, ni znano. Morebiti rakom ni prijala zelo visoka temperatura morja ali pa se izdihnili zaradi pomanjkanja kisika. Kakor koli, za vzrok pogina bodo potrebne laboratorijske analize.
Zaradi pogina modrih rakov ne gre pretirano žalovati, saj gre za škodljivca v Jadranskem morju. Za razliko od domačih rakov, ki hodijo po dnu vzvratno, ta veliki rak plava in pohrusta vse pred seboj, rivalske rake, ribe, školjke in alge. Na območju Neretve je na primer leta 2004, ko se je prvič pojavil na tem prostoru, požrl domorodne rakce. Ta vrag ne živi le v morju, prija mu tudi sladka voda, zato se odpravi po rečnem toku navzgor, da bi se nasitil, v morje pa se vrača po parjenju.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Modra rakovica je italijanskim ribičem doslej povzročila za 100 milijonov evrov škode z uničevanjem školjčičš, drugih rakov in rib, kot sta morski list in cipelj. Ribiška združenja so že opozorila, da bo nujno ukrepanje za ustavitev teh rakov, mogoče pa se je zdaj nakazala rešitev problema.