Dolgoletni ruski voditelj po pogovoru z Orbanom ponovil svoje stališče glede možnosti za končanje spopadov v Ukrajini.
"Govorimo o popolnem umiku vseh enot iz Ljudskih republik Doneck in Lugansk ter iz regij Zaporožje in Herson," je dejal, pri čemer je imel v mislih regije, ki si jih je Rusija po mednarodno nepriznanih referendumih priključila konec septembra 2022. Pogovor z madžarskim premierjem je ob tem označil za odkrit in koristen, poročajo tuje tiskovne agencije.
Na skupni izjavi z ruskim predsednikom je Orban dejal, da so stališča Kijeva in Moskve "daleč narazen" in da bo za vzpostavitev miru potrebnih "veliko korakov". "Toda kar zadeva dialog in obnovo dialoga, je bil danes narejen prvi pomemben korak in to delo bom nadaljeval," je poudaril.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Po njegovih besedah Evropa namreč že več kot dve leti živi v senci vojne v Ukrajini in potrebuje mir. Dodal je, da ta ne bo prišel sam od sebe, temveč si je treba zanj prizadevati, za kar sta nujna diplomacija in dialog. Njegov pogovor s Putinom je sicer trajal dve uri in pol.
Orban, ki velja za najglasnejšega nasprotnika oboroževanja Ukrajine in sankcioniranja Rusije znotraj EU, je na obisk v Moskvo prispel danes. Ob prihodu se je Putinu zahvalil, da ga je sprejel "v teh težkih okoliščinah". Po njegovih besedah Madžarska počasi postaja zadnja država v Evropi, ki se lahko pogovarja tako z ukrajinsko kot rusko stranjo.
Orban, čigar država je v ponedeljek prevzela predsedovanje Svetu EU, je spričo obiska požel številne kritike v Bruslju in po Evropi. Da madžarski premier v Moskvi ne zastopa EU, je med drugim izpostavil visoki zunanjepolitični predstavnik povezave Josep Borrell. Kritični so bili tudi v Kijevu, kjer se je Orban na nenapovedanem obisku mudil v torek.
Putin je medtem izrazil pričakovanje, da bo Orban predstavil stališča unije glede vojne v Ukrajini.