Mirovna konferenca

Ukrajinci si v Švici želijo videti tudi Kitajce, Zelenski odpotoval v Katar

S.R./STA
5. 6. 2024, 21.45
Posodobljeno: 5. 6. 2024, 21.45
Deli članek:

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski si v Katarju prizadeva za nov dogovor o vračanju ukrajinski otrok iz Rusije. Medtem namestnik ukrajinskega zunanjega ministra na Kitajske poskuša tamkajšnje oblasti prepričati, naj se udeležijo mirovne konference v Švici.

Profimedia
Volodimir Zelenski ne more računati, da bi se mirovne konference brez prisotnosti Rusije udeležila tudi Kitajska.

Zelenski, ki je danes odpotoval v Katar, se bo sestal s katarskim premierjem Mohamedom bin Abdulrahmanom al Tanijem, s katerim bo med drugim razpravljal o posredovanju Katarja pri vračanju ukrajinskih otrok, ki so jih Rusi po okupaciji delov Ukrajine deportirali v Rusijo. Na podlagi obtožb o deportacijah ukrajinskih otrok je sicer marca lani Mednarodno kazensko sodišče (ICC) izdalo naloga za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in komisarke za pravice otrok Marije Lvove-Belove. Moskva obtožbe o deportaciji otrok odločno zanika in trdi, da so otroke zgolj premestili na varno. Katar je od začetka ruske invazije večkrat posredoval med obema državama, zlasti pri vračanju več deset otrok v Ukrajino. Zelenski se nadeja novega dogovora, v skladu s katerim bi se v Ukrajino vrnilo še več otrok.

Na dnevnem redu sta še gospodarsko sodelovanje in prihajajoča mirovna konferenca za Ukrajino, ki jo bo gostil švicarski Luzern med 15. in 16. junijem in se je Katar namerava udeležiti. Ob tem je Zelenski poudaril, da je Katar sodeloval pri organizaciji konference, za katero upa, da bo vrnitev ukrajinskih otrok ena od točk dnevnega reda.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Njena.si

Mestni utrip že 20. leto spremlja ikonična Rotarijska ura na križišču Ajdovščina

Kitajci udeležbo zavračajo

Medtem je danes namestnik ukrajinskega ministra za zunanje zadeve Andrij Sibiha obiskal Kitajsko, kjer poskuša med drugim kitajske oblasti prepričati, da bi se vendarle tudi Kitajska udeležila mirovne konference v Luzernu. Kitajska to možnost zavrača, saj na konferenco ni bila povabljena Rusija. Ves čas namreč trdijo, da je predpogoj za kakršno koli mirovno konferenco, ki bi imela težo, udeležba obeh držav, ki sta v vojni. Ukrajinsko zunanje ministrstvo je po srečanu Sibihe in namestnika kitajskega ministra za zunanje zadeve Suna Weidonga navedlo, da je »ukrajinska stran izrazila željo, da bi kitajska udeležba na dogodku pomenila dobro priložnost za praktičen prispevek k zagotovitvi pravičnega in dolgoročnega miru v Ukrajini.« Kitajsko zunanje ministrstvo v svoji izjavi za javnost na drugi strani poziva k udeležbi ni komentiralo oziroma omenilo. Navedli so le, da sta obe strani izmenjali poglede na »krizo v Ukrajini ter na mednarodna in regionalna vprašanja, ki so v skupnem interesu.«

Po navedbah Kijeva je povabilo na konferenco, na kateri bodo obravnavali mirovni načrt, ki ga je pripravil Zelenski, sprejelo več kot 100 držav. V Kremlju na drugi strani trdijo, da je konferenca brez njihove udeležbe nesmiselna.