Dvorec Rakičan

Raziskovalno-izobraževalno središče: v zraku le slabe in drage rešitve

Rok Šavel
5. 6. 2024, 21.25
Deli članek:

Majska seja mestnega sveta murskosoboške občine je bila sprva precej mirna in suhoparna. Bilo je sicer nekaj klasičnih pomislekov glede novih podražitev javnih služb, ki so postale vsakoletna stalnica, a resnici na ljubo odločitve o novih cenah vode, zbiranja odpadkov in storitve pomoč na domu nikoli niso bile pod vprašajem. Ravno tako ne zvišanje turistične takse.

Jure Kljajić
Mestna občina Murska Sobota bo morala izbrati pot ne le za javni zavod na kolenih, ampak tudi za enega najpomembnejših kulturnih spomenikov, ki jih upravlja.

Do popolnega zasuka klime v sejni dvorani pa je prišlo pri obravnavi točke o zadolževanju javnega zavoda Raziskovalno-izobraževalno središče (RIS) Dvorec Rakičan, ki je na udaru javnosti vse od hišnih preiskav pred slabim letom dni. Od takrat se je zgodilo marsikaj. Javni zavod je z novo direktorico Tatjano Buzeti stopil na trnovo pot sanacije pod bremenom likvidnostnih težav in neplačanih dolgov, črne pike zaradi goljufije z evropskimi sredstvi in številnih drugih nepravilnosti, ki so oteževale tekoče poslovanje. Stečaj oziroma likvidacija javnega zavoda je bila ves čas v zraku, a zdelo se je, da bo Buzetijeva dobila več časa, da RIS spravi na zeleno vejo. Že na marčevski seji je direktorica zaprosila za soglasje k zadolževanju v višini dobrega pol milijona evrov za predfinanciranje dveh projektov, a je bilo odločanje prestavljeno. Mestna občina je za RIS rezervirala dodatnih 215 tisoč evrov za kritje dolgov, nadaljnjo zeleno luč novemu zadolževanju pa so takrat pogojevali z ugotovitvami nove zunanje revizije, ki naj bi dala odgovor na ključno vprašanje.

Jure Kljajić
Dvorec Rakičan je na udaru javnosti vse od hišnih preiskav pred slabim letom dni.

Kaj se bolj izplača?

Kaj se bolj izplača, reševati javni zavod ali ga pustiti »umreti«? Revizija je bila opravljena, točka o zadolževanju pa je bila na tokratni seji znova uvrščena na dnevni red. Mestni svet odločitve znova ni bil sposoben sprejeti. Razlog naj bi bil, da tudi novo revizijsko poročilo ni dalo jasnih odgovorov oziroma po besedah župana Damjana Anželja »nimamo zadosti informacij za relevantno odločanje«. Poročilo o pregledu in analizi finančnega poslovanja RIS, ki ga je opravila družba Abeceda svetovanje s Ptuja, je pravzaprav pokazalo vse, a po drugi strani nič takega, česar ne bi vedeli že prej. »Netransparentnost poslovanja, mreženje poslovanja prek več povezanih podjetij, odsotnost ključnih poslovodskih notranjih kontrol, kar je vse skupaj tudi predmet policijskih preiskav, so privedli do tega, da je zavod prezadolžen, da posluje negativno in da se sooča s tveganjem delujočega podjetja,« so navedli avtorji poročila. V številkah to pomeni, da RIS ta hip primanjkuje okoli 900 tisoč evrov, realno pa primanjkljaj denarnih sredstev presega milijon evrov.

Jure Kljajić
Poročilo o pregledu in analizi finančnega poslovanja RIS je pravzaprav pokazalo vse, a po drugi strani nič takega, česar ne bi vedeli že prej.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

»Čas se izteka«

Jasno je, da so tako svetniki kot župan pod hudim pritiskom, saj imajo po razdejanju, ki ga je za seboj v javnem zavodu pustil Robert Celec, na mizi le slabe rešitve. Nihče noče biti zapisan kot tisti, ki je zadnji ugasnil luč nekoč uglednega in priznanega javnega zavoda, v katerem si danes kruh služi 33 ljudi. Po drugi strani si tudi nihče ne želi pustiti luči prižgane ob tveganju neskončnega cikla pokrivanja dolgov zaradi poslovnega modela, ki je sicer po oceni Buzetijeve »dober, a je bil zlorabljen«. Da finančno stanje mestne občine ni rožnato in je njen investicijski potencial že tako ali tako močno okrnjen, verjetno ni treba posebej omenjati. Dejstvo pa ostaja, kar je direktorica večkrat poudarila tudi na seji, da je to zadolževanje za RIS eksistenčne narave. RIS ima namreč ta hip na računu 50 tisoč evrov, kar bo komaj zadostovalo za plače v juniju, kljub optimiziranju stroškov in racionalizaciji tako nima likvidnostnih sredstev za kritje stroškov, ki jih ima z že odobrenimi projekti, kjer nastopa tudi v vlogi vodilnega partnerja. Buzetijeva je na seji postregla s številnimi argumenti, a svetnikov ni prepričala.

Jure Kljajić
Nihče noče biti zapisan kot tisti, ki je zadnji ugasnil luč nekoč uglednega in priznanega javnega zavoda.

Tudi župan je dejal, da nima čarobne palice, a poudaril, da se »bo treba nekaj odločiti, saj se čas izteka«. Kot je priznal, so v RIS v preteklosti odpovedali vsi mehanizmi, stanje pa da je »alarmantno in grozno«, ob tem da bodo vse variante finančno boleče. Po desetminutnem premoru je župan predlagal, da se mestni svet sestane s pripravljavci najnovejšega poročila zaradi dodatnih pojasnil, nato pa bi o podelitvi soglasja za zadolževanje, kar bo v resnici odločanje o usodi RIS, zaradi časovne stiske odločali na dopisni seji. V poročilu o pregledu in analizi finančnega poslovanja javnega zavoda RIS Dvorec Rakičan sta navedena dva možna scenarija: stečaj ali sanacija. Avtorji poročila se nagibajo k drugi rešitvi, ki naj bi imela manj negativnih posledic za občinsko blagajno in širše.

Stroški sanacije RIS v obdobju 2024–2027 naj bi namreč nanesli skupno nekaj čez dva milijona evrov, od tega bi v štiriletnem obdobju šlo 290 tisoč evrov na leto za redno financiranje zavoda, hkrati pa bi blizu 900 tisoč evrov naneslo dodatno financiranje zavoda zaradi sanacije in poplačila odprtih obveznosti. Likvidacija zavoda bi na drugi strani stala več kot 2,3 milijona evrov zaradi vračila kreditov in izgube premoženja zavoda. V primeru likvidacije pa bi, kot so opozorili pripravljavci poročila, prišlo tudi do posrednih stroškov in negativnih učinkov. Od izgube ugleda, vračila sredstev iz projektov in nevarnosti tožb projektnih partnerjev do stroškov z vzpostavljanjem novega zavoda oziroma novega modela upravljanja in vodenja rakičanskega dvorca.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja