Shapps je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da ameriške in britanske obveščevalne službe razpolagajo z dokazi, da je kitajska vojaška pomoč že na poti v Rusijo in posledično na bojišče v Ukrajini, ali pa se bo to še zgodilo. »Danes lahko razkrijem, da imamo dokaze, da Rusija in Kitajska sodelujeta na področju vojaške opreme za uporabo v Ukrajini,« je poudaril. »Menim, da gre za pomembno novost,« je dejal Shapps in dodal, da bi »nas to moralo skrbeti.« Svojih besed sicer ni uspel podkrepiti z nobenimi dokazi.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Kitajska je možnost pošiljanja orožja v Rusijo vseskozi javno zavračala. Nazadnje je to prejšnji mesec zanikalo kitajsko veleposlaništvo v ZDA. Med drugim so navedli, da Kitajska ni »vpletena v ukrajinsko krizo.« Znano je sicer, da je Rusija s pomočjo kitajskih podjetij dostopala do nekaterih ključnih sestavnih delov, do katerih težko dostopa zaradi zahodnih sankcij, a so nujno potrebni za obstoj ruske vojaške industrije. Ni pa Kitajska ruskega vojnega stroja doslej neposredno zalagala z vojaško opremo oziroma orožjem. Tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken je na obisku na Kitajskem konec aprila dejal, da ni nobenih znakov, da bi Peking v Rusijo pošiljal orožje, ki bi ga slednja uporabila v vojni v Ukrajini. »Kar dela Kitajska oziroma nekatere njene družbe, je to, da zagotavljajo pomembne sestavne dele za industrijsko bazo ruskega obrambnega sektorja, dele kot so strojna orodja, mikroelektronika, optika,« je takrat izpostavil Blinken. Shapps je na drugi strani danes nakazal, da naj bi Kitajska spremenila strategijo in se odločila tudi za korak, pred katerim jih že vse od začetka vojne svari ameriška administracija, ki med drugim rožlja s tako imenovanimi sekundarnimi sankcijami. Združene države so sicer nedavno že uvedle sankcije zoper nekaj kitajskih podjetji, ki naj bi v Rusijo poleg čipov, senzorjev in druge tehnologije pošiljale tudi brezpilotne letalnike, orožje in strelivo, poroča Financial Times.
Ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden v Pekingu obiskal kitajskega kolega Ši Džinpinga, na srečanju delegacij pa je bil prisoten tudi novi ruski obrambni minister Andrej Belousov. Putin in Ši sta se za zaprtimi vrati srečala tudi na večerji.