Palestinski novinarji, ki poročajo o Gazi, so bili po priporočilu mednarodne žirije medijskih strokovnjakov imenovani za dobitnike svetovne nagrade UNESCO/Guillermo Cano za svobodo tiska za leto 2024. Slovesna podelitev bo potekala ob robu svetovne konference o svobodi tiska v Santiagu v Čilu.
Svetovna nagrada za svobodo tiska UNESCO/Guillermo Cano, ki je bila ustanovljena leta 1997, nagrajuje izjemen prispevek k obrambi in/ali spodbujanju svobode tiska kjer koli na svetu, zlasti kadar je bil ta dosežen ob nevarnosti. Gre za edino takšno nagrado, ki jo podeljujejo novinarjem v sistemu ZN. Imenuje se po Guillermu Canu Isazi, kolumbijskemu novinarju, ki je bil 17. decembra 1986 umorjen pred pisarnami svojega časopisa El Espectador v Bogoti v Kolumbiji, financirata pa ga fundacija Guillermo Cano Isaza (Kolumbija), fundacija Helsingin Sanomat (Finska), Namibia Media Trust, Democracy & Media Foundation Stichting Democratie & Media (Nizozemska) in Thomson Reuters Foundation.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"V tem času teme in brezupa želimo deliti močno sporočilo solidarnosti in priznanja tistim palestinskim novinarjem, ki spremljajo to krizo v tako dramatičnih okoliščinah. Kot človeštvo se zelo zahvaljujemo njihovemu pogumu in predanosti svobodi izražanja," je dejal predsednik žirije Mauricio Weibel.
Stalni konflikt v Gazi ima resne posledice za novinarsko delo. Od 7. oktobra 2023 je Unesco naštel in obžaloval smrt 26 novinarjev in medijskih delavcev med tem, ko so opravljali svoje delo. Organizacija pregleduje še na desetine drugih primerov, ki še niso popolnoma preverjeni.
Generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay je dejala, da je nagrada čast za pogum novinarjev v težkih in nevarnih okoliščinah. "Letos nas nagrada še enkrat opominja na pomen skupnega ukrepanja, da bi lahko novinarji po vsem svetu še naprej opravljali svoje glavno delo poročanja in raziskovanja." Po podatkih Odbora za zaščito novinarjev (CPJ) s sedežem v New Yorku je najmanj 97 novinarjev in medijskih delavcev med več kot 35.000 ubitimi od začetka vojne 7. oktobra. Od 1. maja poročajo o še 16 ranjenih novinarjih, štirje so pogrešani, 25 pa je bilo aretiranih, je sporočil CPJ.