Razveljavitev zakona iz leta 1864 mora podpisati še demokratska guvernerka Arizone Katie Hobbs, vendar to velja za formalnost, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Guvernerka je namreč že pred tem pozvala k glasovanju za razveljavitev zakona. Predlog za razveljavitev zakona je predstavniški dom kongresa te zvezne države potrdil minuli teden.
Pred tem je sicer že dvakrat poskušal razveljaviti zakon, a sta oba poskusa spodletela zaradi nasprotovanja desnega krila republikancev, ki imajo večino v obeh domovih kongresa v Arizoni. Tretji poskus je uspel, ker so se trije republikanci pri glasovanju pridružili demokratom.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Podobno se je sredo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ponovilo v senatu, ko sta se demokratom pridružila dva republikanca, s katerima so skupno imeli 16 glasov, ki so jih potrebovali za razveljavitev zakona. Zvezno vrhovno sodišče ZDA je leta 2022 ukinilo pravico do splava po vsem ozemlju ZDA in odločanje o tem prepustilo posameznim državam. Nekatere so nato oživile stare zakone, sprejete pred uzakonitvijo pravice do splava na zvezni ravni.
Arizona je denimo popolno prepoved splava - razen v primeru ogroženosti življenja nosečnice - sprejela leta 1864, še preden je sploh postala zvezna država in preden so ženske v ZDA dobile volilno pravico. Zakon je določal, da je opravljanje splava kaznivo dejanje, in ni predvideval nobenih izjem v primeru posilstva ali incesta. Vrhovno sodišče ga je v začetku minulega meseca razglasilo za veljavnega.
Vprašanje splava bo aktualno tudi na novembrskih predsedniških volitvah, ko bodo na glasovnicah v številnih državah tudi referendumi o splavu. Gre za zmagovito temo za demokratske kandidate, ki tako kot večina prebivalcev ZDA podpirajo pravico do splava.