Osrednja točka današnjega Lukašenkovega govora na tako imenovani vsebeloruski ljudski skupščini, ki združuje izvoljene in neizvoljene predstavnike beloruske družbe, je bila jedrsko odvračanje. Poudaril je, da se Belorusija srečuje z resnimi tako notranjimi kot zunanjimi grožnjami, zaradi česar so morali spremeniti svojo varnostno držo in Rusiji dovoliti namestitev jedrskega orožja na ozemlje Belorusije. Navedel je še, da je beloruska opozicija načrtovala zavzetje enega okrožja na zahodu države, nakar bi za pomoč pri obrambi zaprosila sile zveze Nato.
Prvi mož beloruske tajne obveščevalne službe KGB Ivan Tertel je šel še dlje. Dejal je, da so agentje KGB preprečili napad z brezpilotnimi letalniki na Minsk, ki naj bi ga izvedli z ozemlja Litve. Tertel ob tem ni predstavil nobenih podrobnosti ali dokazov, dejal pa je, da brezpilotne letalnike za napade na Belorusijo izdelujejo »radikalci« v Litvi in na Poljskem. Po navedbah Tertela se beloruske varnostne službe obenem dnevno srečujejo s poskusi tihotapljenja orožja iz Ukrajine. To orožje naj bi bilo namenjeno »izvajanju terorističnih napadov ali sabotaž.«
Lukašenko je po poročanju tiskovne agencije Belta dejal še, da je v okviru beloruske varnostne drže na mizi nova točka, in sicer »jedrsko odvračanje.« Poudaril je, da se morajo tisti, ki »nas bodo k temu silili,« tega zavedati in da morajo na »neposredne posledice svojih nepremišljenih odločitev milo rečeno gledati racionalno.« Lukašenko je obenem dejal, da se na beloruskem ozemlju trenutno nahaja »več deset« ruskih taktičnih jedrskih konic. Izpostavil še eno članico Nata, in sicer Poljsko, za katero je dejal, da naj ne pričakuje agresije iz Minska, a da so z vzhoda Belorusije na zahodno mejo kljub temu premestili več bojno pripravljenih bataljonov beloruske vojske.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zrelo za psihoterapevta
Lukašenko za svoje trditve ni predstavil nobenih dokazov, v beloruski opoziciji pa so njegove obtožbe označili za smešne. »To je po mojem mnenju zadeva za psihoterapevta, komentiranje Lukašenka, ker živi v svojem svetu, izgleda, da izgublja stik z realnostjo,« je dejal Franak Viacorka, tesen sodelavec vodje opozicije Svetlane Tihanovske. Vsi pomembnejši člani beloruske opozicije, na čelu s Tihanovsko, so sicer bodisi v izgnanstvu bodisi v beloruskem zaporu. Viacorka je za tiskovno agencijo Reuters poudaril, da ta skupščina ni nič več kot Lukašenkov »obupan poskus, da bi obnovil zaupanje vase doma in zunanjemu svetu pokazal, da še vedno uživa podporo. Seveda je najlažji način za utrditev podpore ustvarjanje občutka zunanjega sovražnika.«
Na trditve šefa beloruske KGB se je medtem odzval tudi tiskovni predstavnik litovskih oboroženih sil Gintautas Ciunis, ki je dejal, da gre v primeru obtožb o napadu z brezpilotnimi letalniki za popoln nesmisel. »Take izjave beloruske KGB je mogoče jemati kot nenehno sovražno provokacijo in informacijsko vojno, ki je uperjena zoper Litvo in je skregana z realnostjo. Mogoče je tudi sklepati, da so namenjene tudi domačemu občinstvu,« je po poročanju Euronews poudaril Ciunis. Da gre zgolj za belorusko in rusko propagando, je dejal tudi namestnik poljskega obrambnega ministra Cezary Tomczyk. »Ti ljudje počnejo vse, da bi destabilizirali Evropsko unijo in Nato.«