Sončev mrk

Foto: Čez lužo milijoni zijali v nebo, nato se je zgodilo

S.R./STA
9. 4. 2024, 06.58
Posodobljeno: 9. 4. 2024, 07.03
Deli članek:

V Severni Ameriki so bili v ponedeljek priča redkemu pojavu, zaradi katerega si je na desetine milijonov nadelo očala in se zastrmelo v nebo. Vse skupaj je spremljal vrvež, zvrstilo se je vse od festivalov do množičnih porok.

Profimedia
V severni Ameriki so milijoni občudovali popoln Sončev mrk.

Popoln Sončev mrk je svojevrsten astronomski pojav - do njega pride, ko Luna preide med Sonce in Zemljo ter popolnoma zakrije Sonce. Nebo potemni, kot bi bila zora ali mrak. Omračeno nebo so v ponedeljek okrog 11. oziroma 20. ure po srednjeevropskem času najprej zagledali na zahodni obali Mehike. Pot Sončevega mrka se je nato kakih šest ur nadaljevala v loku prek osrednjega dela Mehike, čez jug in srednji vzhod ZDA, kjer je med drugim prečkala mesta Dallas, Cleveland in Columbus, končala pa se je na obalah kanadske Nove Fundlandije.

V ZDA je imelo Sončev mrk možnost v polnosti doživeti okrog 32 milijonov ljudi, kolikor jih po ocenah Nase živi znotraj 185 kilometrov širokega t. i. pasu popolnosti, kjer je Luna za približno štiri minute popolnoma zakrila Sonce. Še 150 milijonov ljudi pa prebiva manj kot 320 kilometrov od tega pasu.

Profimedia
V severni Ameriki so milijoni občudovali popoln Sončev mrk.

Zlasti na tem območju popolnega mrka so dogajanje spremljali številni dogodki, festivali in posebej organizirani ogledi pojava. V mestu Russellville v zvezni državi Arkansas je tako denimo usodni da tik pred potemnitvijo neba skupaj dahnilo 300 parov. Ko se je nebo znova razsvetlilo, so udeleženci že stregli poročno torto in plesali, poroča britanski BBC.

Turisti so se na obeh straneh meje gnetli tudi pri Niagarskih slapovih, kjer je pot Sončevega mrka iz ZDA prestopila v Kanado. Pogled na nebo so jim sicer sprva ovirali gosti sivi oblaki, a ravno pravi čas so se ob vzklikih množice razpršili in razkrili zakrito Sonce.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Profimedia
V severni Ameriki so milijoni občudovali popoln Sončev mrk.

Nastanitve na lokacijah, ki so veljale kot najboljše za ogled mrka, so bile razprodane več mesecev vnaprej, med drugim v Teksasu, Arkansasu, Ohiu in Mainu.

Letalska družba Delta je na poti popolnosti izvedla dva posebna leta, številne šole na območju so ostale zaprte.

Številna velika ameriška mesta sicer niso imela te sreče, da bi lahko mrk videle v celoti, a pojav je bil marsikje, med drugim v New Yorku, vseeno vreden ogleda in je na določene točke pritegnil na stotine ljudi.

Mrk je ponudil tudi posebno priložnost za znanstvenike. Ameriška vesolja agencija Nasa je denimo izstrelila tri rakete - pred, med in po mrku -, da bi izmerila spremembe, ki jih za ionosfero pomeni nenadna zatemnitev. Prinesel je tudi možnost za preučevanje Sončeve korone, zunanje plasti njegove atmosfere, ki je običajno skrita pogledu.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja