V Avstriji

Številni bi podprli umetno gojeno meso, kmetijstvo ogorčeno

D.K.
15. 3. 2024, 07.28
Posodobljeno: 15. 3. 2024, 09.11
Deli članek:

Meso iz bioreaktorjev v EU še ni dovoljeno. Glede na rezultate ankete bi pa to podprla večina Avstrijcev. Kmetijstvo je ogorčeno.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Raziskava neprofitne organizacije "Good Food Institute Europe", po kateri 63 odstotkov Avstrijcev podpira odobritev varnega laboratorijskega mesa, 42 odstotkov pa pravi, da bi poskusili tak izdelek, razburja ljudi. V raziskavo so bile sicer vključene Avstrija, Belgija, Danska, Francija, Nemčija, Italija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Španija, Švedska in Združeno kraljestvo. 

Predsednik združenja avstrijskih kmetov Georg Strasser vidi v tem "vojno napoved", medtem ko avstrijski minister za kmetijstvo Norbert Totschnig (ÖVP) opozarja na "velik industrijski lobi". Študija, po kateri imajo Avstrijci pozitiven odnos do gojenega mesa, je bila "neresna", je kritiziral Strasser. Naročniki bi poskušali demonizirati naravno pridelavo hrane, piše Kleine Zeitung. 

Petra Riefler, vodja Inštituta za trženje in inovacije na Univerzi za naravne vire in znanosti o življenju (Boku) na Dunaju, pa nad rezultati ni presenečena. Boku je nedavno izvedel podobno raziskavo med 800 reprezentativno izbranimi Avstrijci, ki vsaj občasno uživajo meso. Anketiranci so bili "precej odprti" za gojeno meso, pravi Petra Riefler, in dobra polovica jih je odgovorila, da bi vsaj želeli poskusiti laboratorijsko meso. Po drugi strani pa je bilo 20 do 25 odstotkov v osnovi negativnih. Na splošno je bilo treba razložiti, kaj gojeno meso pravzaprav je, pojasnjuje.

Svetovna poraba mesa se je močno povečala

V vsakem primeru bo mednarodno povpraševanje po mesu verjetno ostalo visoko. Čeprav je poraba mesa v Avstriji v zadnjem času nekoliko upadla, lahko "iz trenutnih podatkov predvidevamo, da bo večina Avstrijcev meso imela na svojih krožnikih tudi v prihodnje," pravi Rieflerjeva. Apetit po mesu je po vsem svetu neprekinjen: po podatkih Združenih narodov je bilo leta 2022 po svetu porabljeno približno dvakrat več mesa kot v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.

Katere izdelke bi lahko nadomestili z laboratorijsko pridelanim mesom?

Patricia Bubner iz Gradca, ki je v Silicijevi dolini ustanovila start-up za gojeno meso, v intervjuju za Kleine Zeitung našteva predvsem izdelke, ki so trenutno na krožniku iz "industrijske tovarniške reje". "Kultivirano meso bo prišlo na trg kot mleto meso ali kot sestavina - na primer kot preliv na zamrznjeni pici ali v burgerjih s hitro hrano."

Meso in podnebje

Kar zadeva podnebju škodljive emisije toplogrednih plinov, ni vso meso enako: po podatkih nemškega okoljskega ministrstva proizvodnja enega kilograma govejega mesa proizvede 13,3 kilograma ekvivalenta CO₂, en kilogram svinjine pa samo 3,3.

Po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo približno osmina svetovnih emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek in povzročajo podnebne spremembe, izvira iz živinoreje. Še vedno ni jasno, kakšno vlogo bi lahko imelo laboratorijsko meso pri zmanjševanju tega v prihodnosti; navsezadnje se gojeno meso še ne proizvaja v industrijskem obsegu. Medtem ko so prejšnje ocene predvidevale veliko zmanjšanje emisij v primerjavi s tradicionalno proizvodnjo mesa, so novejši izračuni manj optimistični, piše nemška zvezna agencija za okolje. CO₂ nastaja tudi pri delovanju bioreaktorjev in proizvodnji gojišč. To pomeni, da bi lahko bil odtis laboratorijskega mesa manjši od odtisa govedine, vendar večji od odtisa piščanca in svinjine. Problem bi lahko postale tudi visoke energetske zahteve. Po drugi strani pa bo poraba vode verjetno manjša kot pri konvencionalni proizvodnji mesa, očitne prednosti pa lahko pričakujemo v smislu porabe zemlje.

V središču pozornosti puščava in otoške države

Laboratorijsko meso je "v nasprotju z našimi družinskimi kmetijami," se pritožuje Totschnig. Bubner, ki je tudi sama iz kmečke družine, poskuša pomiriti. "Avstrija zagotovo ni prva država, na katero pomislim, ko razmišljam o našem tržnem potencialu." Obstaja "na desetine držav, ki na primer ne morejo proizvajati lastnega mesa," pravi, ko govori o otoških in puščavskih državah. Tu bi lahko bila možnost laboratorijsko meso. Kemičarka poudarja, da lokalnim kmetom ne želi ničesar vzeti. "Trdno sem prepričana, da nihče ne more narediti tako okusnega zrezka kot avstrijski kmetje."