Dostojna starost v BiH

Hrvaški upokojenci odhajajo v Bosno in Hercegovino: "Cene domov za starejše so neprimerljivo nižje"

A. M.
12. 3. 2024, 09.29
Posodobljeno: 12. 3. 2024, 09.29
Deli članek:

Vse višje cene življenjskih potrebščin, najemnin in predvsem nastanitev v domovih za starejše ob hrvaških državnih mejah že dolgo sprožajo množične selitve v Bosno in Hercegovino. Upokojencem občutno prijaznejši življenjski standard, bosansko gostoljubje in kakovostne namestitve pa v zadnjih letih privabljajo starejše priseljence ne samo iz celotne Hrvaške, ampak tudi iz Slovenije in drugih bližjih držav EU.

Profimedia
Evropejski upokojenci si lahko privoščijo dostojno starost s selitvijo v Bosno in Hercegovino.

Takih primerov je veliko recimo v Gradiški, kraju v Bosni in Hercegovini, so za medij Nezavisne novine potrdili v več domovih za starejše. Kristijan Bakić, direktor Doma starejših občanov Bakić Gradiška, pravi, da imajo kar nekaj upokojencev iz Hrvaške, Slovenije, Avstrije, Danske in tudi drugih, še bolj oddaljenih držav.

"Računica je preprosta," pravi Bakić, "pri nas so cene neprimerljivo nižje, razmere pa enake, celo boljše kot v določenih evropskih državah. Naš dom je nekaj sto metrov od hrvaške državne meje, kar situacijo še olajša." je povedal Bakić.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Tudi stanovalci se strinjajo: "Za življenje tukaj potrebujem veliko manj denarja kot v Zagrebu, kjer sem preživela večino svojega življenja. Za to ustanovo smo se odločili, ker imam vse zagotovljeno v ceni – hrano, nastanitev, ogrevanje, zdravstveno oskrbo, storitve fizioterapije, še kozmetični salon, prostor za zabavo in rekreacijo. Lahko sem popolnoma brez skrbi" je za bosanski medij povedala Stefanija, osemdesetletna prebivalka doma v Gradiški.

Medtem ko povprečna pokojnina tako pri nas kot na Hrvaškem že kar nekaj let ne omogoča več dostojne starosti, kaj šele vsakodnevne nege, upokojenci v Gradiški živijo mirno in polno življenje v idili obrežja reke Save. "Evropska pokojnina je za zdaj še lahko nekoliko stimulativna za življenje tukaj, v BiH. V Evropi so ti časi že zdavnaj mimo," trdijo novopečeni Gradiščani.