Financiranje terorizma

Meddržavno sodišče v Haagu zavrnilo večji del tožbe Ukrajine proti Rusiji

S.R./STA
31. 1. 2024, 18.10
Posodobljeno: 31. 1. 2024, 18.10
Deli članek:

Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) je danes odločilo, da je Rusija le delno kršila Mednarodno konvencijo o zatiranju financiranja terorizma, ki sta jo podpisali tako Ukrajina kot Rusija.

Profimedia
Meddržavno sodišče v Haagu

Kijev je zoper Rusijo na ICJ leta 2017 vložil tožbo zaradi kršenja dveh konvencij Združenih narodov, in sicer Mednarodno konvencijo o zatiranju financiranja terorizma in Mednarodne konvencije o odpravi vseh oblik rasne diskriminacije. V tožbi so Rusiji očitali podpiranje proruskih separatistov na vzhodu Ukrajine ter nasilja nad Tartari in Ukrajinci na Krimskem polotoku, ki si ga je Rusija priključila leta 2014. ICJ je danes zavrnilo večji del tožbe glede financiranja terorizma na vzhodu Ukrajine, pri čemer je potrdilo le, da Moskvi ni uspelo preiskati domnevnih kršitev. Ob tem pa so opozorili, da se v okviru mednarodne konvencije o financiranju terorizma kot podporo terorizmu upošteva le gotovinske transferje, ne pa tudi morebitnega oskrbovanja z orožjem.

Sodniki so še ugotovili, da Moskva ni upoštevala začasne odredbe iz leta 2017, v kateri so obe strani pozvali, naj naredijo vse, da se prepreči nadaljnje zaostrovanje konflikta.

Ukrajina je tožbo vložila po izbruhu konflikta na vzhodu države leta 2014 in nekaj let pred rusko invazijo februarja 2022. V tožbi je trdila, da Rusija financira terorizem, s tem ko financira separatiste na vzhodu Ukrajine, jih oborožuje in opremlja, pa tudi s pošiljanjem prostovoljcev.

Kijev je v tožbi navedel, da Rusija nosi mednarodno odgovornost, ker sponzorira terorizem oz. zaradi terorističnih dejanj, ki jih je storila preko zastopnikov v Ukrajini. Ukrajina je sodišče zaprosila tudi, da Rusiji zaukaže plačilo odškodnine za julija 2014 sestreljeno malezijsko potniško letalo, ki je strmoglavilo na vzhodu Ukrajine, ter za obstreljevanje civilistov v nekaterih mestih na vzhodu Ukrajine.

Sodišče v Haagu je sicer že kmalu po vložitvi tožbe zavrnilo zahteve Ukrajine po uvedbi začasni ukrepov proti Rusiji. Takrat je sodišče ugotovilo, da pogoji za uvedbo začasnih ukrepov, kot jih predvideva konvencijo za preprečevanje financiranja terorizma iz leta 1999, niso izpolnjeni, saj da Ukrajina "ni predstavila nobenih dokazov", da je bil denar iz Moskve porabljen na način, da bi "povzročal smrt ali težke poškodbe civilistom". Obenem je pa strani pozvalo, naj se vzdržita vsakršnih dejanj, ki bi zaostrila spor.

Ukrajina je nemudoma po invaziji leta 2022 vložila še eno tožbo proti Rusiji, in sicer zaradi kršitev konvencije o preprečevanju in kaznovanju genocida. Sodišče bo v petek sporočilo, ali ima pristojnost odločati o primeru.