Frankfurtski knjižni sejem

Po Žižku bodo Nemce z Alamutom razburjali še Laibach

J.V./STA
19. 10. 2023, 06.55
Posodobljeno: 19. 10. 2023, 06.59
Deli članek:

V sklopu predstavitve Slovenije kot častne gostje na 75. Frankfurtskem knjižnem sejmu bo drevi v Jahrhunderthalle koncert slovenske skupine Laibach. Predstavili bodo izvirno simfonično delo Alamut, ki obravnava znamenito in na zgodovinskih dogodkih utemeljeno zgodbo iz Perzije v 11. stoletju, kot jo je v svoji knjigi opisal Vladimir Bartol.

Dorothea Tuch
Glasbeni spektakel bo eden večjih slovenskih dogodkov v času sejma.

Osrednji lik Bartolovega romana je heretik Hasan ibn Saba, karizmatičen verski in politični vodja Ismaelitov ter ustanovitelj skrivnostne islamske sekte asasinov, čigar ime se še danes izgovarja s strahospoštovanjem. V romanu samooklicani prerok Hasan ibn Saba, domnevno poslan od Alaha, izza okopov svojega orlovskega gnezda - gradu Alamut v iranski provinci Kazvin, nedaleč od Teherana - vodi sveto vojno proti Perzijskemu cesarstvu, ki so mu takrat vladali Turki Seldžuki.

Z majhno skupino špartansko izurjenih privržencev se spopada z veliko močnejšim sovražnikom. V zameno za zvestobo svojih vojakov, fedainov, jim ponudi več, kot bi navadni smrtniki lahko kdajkoli okusili; s ključem, ki naj bi mu ga zaupal sam Alah, jim odklene vrata posmrtnega življenja, raja, kakor je opisan v Koranu. Ko fedaini enkrat ta raj okusijo, so pripravljeni za ibn Sabo storiti dobesedno vse, da bi se vanj lahko čim prej vrnili.

V Laibachovem Alamutu se ideje radikalnega političnega in religioznega nihilizma prepletajo s klasično perzijsko poezijo Omarja Hajama, čutni stihi pesnice Mahsati Ganjavi se zlivajo z minimalističnimi, na iranski tradiciji temelječimi zvočnimi barvami, ibn Sabov peklenski mehanizem pa odzvanja v industrijskem principu delovanja orkestra in v Laibachovem edinstvenem zvoku, piše na spletni strani Cankarjevega doma, kjer je bil Alamut izveden 14. oktobra.

Kot piše na spletni strani koncertnega prizorišča Jahrhunderthalle, je Alamut preučeval mehanizme propagande v času, ko je Bartol, pripadnik slovenske manjšine v Trstu, kjer je živel, spremljal vzpon fašizma v Italiji.

Glasbo za simfonični multimedijski spektakel podpisujejo Luka Jamnik, Idin Samimi Mofakham in Nima A. Rowshan. Simfoničnemu orkestru RTV Slovenija bo v Frankfurtu dirigiral iranski dirigent Navid Gohari. Poleg Laibacha bodo nastopili še teheranski mešani pevski zbor Human Voice Ensemble, slovenski ženski pevski zbor Gallina in Disharmonična kohorta oziroma harmonikarski orkester AccordiOna.

Glasbeni spektakel bo eden večjih slovenskih dogodkov v času sejma. Predstavitvi v Frankfurtu bo sledila še predstavitev v Teheranu, za katero, kot piše na spletni strani prizorišča Jahrhunderthalle, potekajo diplomatski pogovori.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu