Pred parlamentarnimi volitvami v letu 2021 je urad za preprečevanje pranja denarja vodil Damjan Žugelj, ki je po pisanju spletnega portala necenzurirano.si pregledoval bančne račune lastnikov in direktorjev medijskih družb, ki niso bili po volji tedanjega predsednika vlade Janeza Janše.
- Čigave bančne račune so pregledovali in zakaj?
- Za pritisk na Pop TV so ljudje iz Janševega kroga uporabljali državne organe
- Hojs bo zamolčal, kako so odpirali vrata do državnih skrivnosti
Žugljev urad naj bi konec leta 2021 bankam poslal 238 zahtev za vpogled v 195 transakcijskih računov 107 ljudi in podjetij, transakcije so preverjali tudi za 15 let nazaj. Povod za zbiranje podatkov naj bi bila na samo enem listu stipkana anonimna prijava, napisana v angleškem jeziku, v kateri obtožbe o pranju denarja in utaji davkov letijo na podjetja v skupini Telemach. V ozadju Žugljevega obsežnega preiskovanja naj bi bil 'protiopozicijski pakt' med Janšo in srbskim voditeljem Aleksandrom Vučićem.
Med drugimi so takrat vpogledali v račune Branka Čakarmiša, zdaj že nekdanjega direktorja družbe Pro Plus, ne da bi za to imel kakršnokoli podlago. V istem času so se lotili Dragana Šolaka, lastnika Telemacha in portala N1 – in to z eno največjih preiskav bančnih računov v svoji zgodovini. Tožilstvo je Žugljevo ovadbo zavrglo, policija pa je preiskovala, ali je pri tem zlorabil svoj položaj in ali je del pridobljenih podatkov res izginil.
- Škof Saje ni v preiskavi! A zakaj je bil Žugljeva prva tarča?
- Po čigavem navodilu so brskali za predsednikom Slovenske škofovske konference
Kot kaže, so pridobili dovolj materiala, da je NPU kazensko ovadil Žuglja, je prvi poročal N1. Očitajo mu sum storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja po 1. in 2. odstavku 257. člena kazenskega zakonika, zagrožena kazen pa je do tri leta zapora.