Hotel mama

V kateri državah mladi najdlje živijo pri starših?

G.G./STA
6. 9. 2023, 15.17
Posodobljeno: 6. 9. 2023, 15.28
Deli članek:

Poleg Hrvaške so 30 let in več, ko so se odselili od doma, imeli še mladi na Slovaškem, v Grčiji, Bolgariji, Španiji in Italiji.

Profimedia
Družinski sprehod po Poreču.

Ne več tako mladi na Hrvaškem so dom svojih staršev lani v povprečju zapustili pri 33,4 leta, s čimer se Hrvaška uvršča na vrh držav Evropske unije, kjer se sinovi in hčerke odselijo od doma pri povprečno 26,4 leta, kažejo podatki evropskega statističnega urada Eurostata. Po tridesetem letu se v povprečju od doma odselijo še na Slovaškem, v Grčiji, Bolgariji, Španiji in Italiji. V Sloveniji "mladi" zapustijo dom v poprečju pri 29,4 leta.

Najhitreje so dom lani zapustili Finci, ki so bili v poprečju stari 21,3 leta. Med 21. in 23. letom starosti so se na svoje preselili tudi na Švedskem, Danskem in v Estoniji.

Moški so dom staršev zapustili pozneje kot ženske v vseh državah EU - moški v povprečju pri 27,3 leta, ženske pa pri 25,4 leta, še kažejo podatki Eurostata. Moški so zapustili dom po 30. letu v devetih državah EU, in sicer na Hrvaškem, v Bolgariji, Grčiji, Slovaški, Španiji, Italiji, na Malti in Portugalskem, pa tudi v Sloveniji. Na vrhu so bili Hrvati s 34,7 leta, medtem ko so se Slovenci od doma odselili pri povprečno 30,5 leta. Ženske so dom po 30. letu starosti zapustile le na Hrvaškem, in sicer v povprečju pri 32 letih. V Sloveniji so se odselile od doma pri povprečno 28 letih. Največjo razliko med spoloma so zabeležili v Romuniji, kjer so moški odšli od doma pri 29,9 leta, ženske pa pri 25,4 leta.

V desetih letih se je povprečna starost mladih ob odhodu od doma zvišala v 14 državah EU. Najbolj, za skoraj dve odstotni točki, se je povzpela na Hrvaškem. Leta 2012 je bilo najnižje povprečje v EU na Švedskem, kjer so mladi zapustili dom pri 19,9 leta, vendar se je v desetih letih to povprečje povečalo za 1,5 leta, še navaja Eurostat.