Vlaganje v kritpovalute se marsikomu zaradi možnosti lepih dobičkov zdi zelo privlačno, a po drugi strani smo v svetu kriptovalut videli že mnogo hudih padcev in tudi prevar, ko so ljudje izgubili vse. Ali je šlo pri hrvaškemu podjetju BitLucky, ki ga je vodil
tridesetletni Luka Burazer za klasično (Ponzi) prevaro ali samo za niz izjemno slabih poslovnih odločitev, bo treba še počakati.
Vlagatelji, ki so izgubili vse, ostajajo razočarani in predvsem jezni. Naj spomnimo, da je maja letos Burazer svojim vlagateljem, ki so pri njem vložili denar poslal elektronsko sporočilo, v katerem je zapisal, da je stanje podjetja "zaradi vrste slabih poslov in odločitev" pripeljal v krizno situacijo in da bo več informacij zaupal v naslednjih dneh. Kmalu po tem je Burazer skupaj s svojimi najtesnejšim sodelavci izginil neznano kam. Na telefonske klice in elektronska sporočila medijev po tem sporočilu ni odgovarjal, na družbenih omrežjih pa je izbrisal vse profile.
Oškodovanih okoli 1000 vlagateljev
Po prvih podatkih naj bi bilo oškodovanih okrog tisoč vlagateljev v vrednosti 70 milijonov evrov, a so kasneje številko znižali na približno 15 milijonov, nekateri posamezniki so vložili tudi po več 100.000 evrov.
Kriptopodjetje BitLucky je sicer uspešno delovalo od leta 2017. Poslovni model družbe naj bi po ocenah strokovnjakov bil enostaven. Stranke so podjetju dale denar, Burazer pa je ta denar naprej vlagal v kriptovalute, vlagateljem je obljubljal od 5 do 25 odstotne dobičke, sam pa naj bi vzel od 20 do 40 odstotkov provizije.
Na začetku izplačeval dobiček
Prve pogodbe, ki jih je BitLucky podpisal z vlagatelji, je spoštoval in je na vložena sredstva izplačal dobiček, odstotek po pogodbi pa obdržal zase, kasneje, ko so zadovoljne stranke povečale investicije, pa se je za mnoge zataknilo in kljub temu, da je naložba
vsaj fiktivno kazala na rast, denarja niso dočakali. Tako je zadnje leto, ko je bilo poslovanje slabše, Burazer stranke nagovarjal, naj nikakor ne zahtevajo izplačil, ker "zdaj je pravi čas za vlaganje". Po kolapsu in izginotju direktorja konec maja so se oškodovani vlagatelji hitro povezali med sabo in bodo prek odvetnikov kazensko preganjali Burazerja in predvsem skušali dobiti nazaj vsaj del vloženega denarja, za nekatere je bilo to vse kar so imeli.
Direktor hrvaške agencije za nadzor finančnih storitev (Hanfa) Ante Žigman je sicer že takrat dejal, da je težko oceniti ali bodo vlagatelji dobili denar nazaj, izpostavil pa je, da družba BitLucky ni bila registrirana za dejavnosti virtualne denarnice in da je šlo za nezakonit posel.
Naivnost in nepoučenost vlagateljev
O aferi BitLucky smo se pogovorjali s Simonom Halužanom, skrbniku ključnih kupcev in vodji podpore uporabnikov pri kriptopodjetju NiceHash, ki je za Svet24 povedal: "Glede na trenutne javne informacije o podjetju BitLucky in oškodovanju okoli sedemsto vlagateljev, lahko rečem, da sta bila možna dva scenarija. Prvi, da je bila dejanska ponzijeva shema. Tak model deluje, dokler so prilivi sredstev večji od odlivov. To je seveda nezakonito in vredno vsakega obsojanja. Pri drugem scenariju pa, da je podjetje nepremišljeno trgovalo oziroma imelo kar nekaj negativnih menjav v imenu vlagateljev. Kolikor mi je znano, naj bi trgovali s tremi kriptovalutami (BTC, ETH in LINK). To so kriptovalute z zelo močno podporo in ponavadi niso občutljive na prevelika dnevna nihanja. V kolikor pa so trgovali z vzvodom, so pa z malo smole lahko kar hitro porabili sredstva."
"V obeh primerih gre za naivnost in nepoučenost vlagateljev. Kdorkoli želi vlagati v kriptovalute, naj se prej o tem dobro pouči. Na trgu je kar nekaj zaupanja vrednih in reguliranih menjalnic. Imejte v mislih, da kadarkoli vam bo nekdo obljubljal velike donose, raje zbežite stran. " je še dodal Halužan.
Skril se je, da ostane živ
Po poročanju Jutarnjega lista se je pred nekaj dnevi končno iz neznane lokacije na Hrvaškem javil Luka Burazer, ki pravi, "Nisem kriptoprevarant, ne pijem koktejlov na eksotičnih otokih in nisem na begu. Ne morem pa povedati, kje sem, skril sem se, da ostanem živ, saj mi grozijo, da me bodo razsekali na koščke." Dodaja, da je pripravljen na sodelovanje s hrvaškim pravosodnim telesom, od svojih strank, sedaj tožnikov, pa pričakuje, da bodo razumevajoči in nenasilni.