Na širšem območju Rzeszowa, največjega mesta na jugovzhodu Poljske, so prejšnji teden zabeležili izbruh legionarske bolezni. Gre za bolezen, ki jo povzročajo bakterije legionela, ki so po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) »prisotne v naravnih vodnih okoljih, kot so reke, jezera in druge stoječe vode. Število bakterij v naravnem okolju je majhno, zato naravno okolje običajno ne predstavlja vira okužbe za ljudi.«
Kot poroča britanski BBC, je Rzeszow med drugim tudi vozlišče za vojaško in humanitarno pomoč za Ukrajino, tam pa je prisotnih tudi veliko ameriških vojakov, zato so pristojni sprva posumili, da bi lahko šlo za »sabotažo,« a po navedbah Poljskih oblasti za kaj takega niso našli nobenih dokazov.
Umrli so večinoma starejši ljudje, ki so vsi trpeli tudi za drugimi kroničnimi boleznimi, kot je rak. Vzrok izbruha še ugotavljajo, prve analize pa še niso podale odgovora o izvoru bakterije, ki se je znašla v vodovodnem omrežju. Od takrat so v mestnem vodovodu povečali koncentracijo klora, lokalne oblasti pa so prebivalce pozvale, naj vodo prekuhavajo.
Kot je zapisano na spletišču NIJZ, se po okužbi z legionelami razvijeta dve različni obliki bolezni, in sicer pontiaška vročica ali legionarska bolezen. V prvem primeru gre za lažjo obliko okužbe, podobno gripi, medtem ko legionarska bolezen poteka kot pljučnica. »Običajna pot okužbe je preko kužnega aerosola – vdihavanja drobnih kapljic, ki so razpršene v zraku in vsebujejo legionele,« pri čemer so po njihovih navedbah »posebno nevarni aerosoli okužene vode, ki nastajajo ob tuširanju, v bazenu, kjer voda brbota, ob izpuhih iz hladilnih stolpov, v okrasnih fontanah itd. Nevarnost za okužbo predstavljajo slabo vzdrževani vodovodni sistemi in klimatske naprave, kjer zrak prihaja v stik z onesnaženo vodo.« Dodali so še, da se s »pitjem onesnažene vode moremo okužiti, saj gre popita tekočina v želodec, kjer legionele uniči kisel želodčni sok. Izjemoma bi se s pitjem lahko okužili bolniki z močno oslabljenim imunskim sistemom.«