Francoske kmete je v prestolnico prignala odločitev Sodišča Evropske unije s prejšnjega meseca. Odločilo je namreč, da se razveljavi dovoljenje za uporabo določenih pesticidov, ki so v Evropski uniji prepovedani, a so jih francoski pridelovalci sladkorne pese lahko uporabljali. Slednje skrbi, da bo posledično sledil nadaljnji upad števila nasadov sladkorne pese, čemur bo sledilo zapiranje tovarn sladkorja. Danes so se tako s traktorji množično podali v središče Pariza, si čimer so opozarjali na grožnjo, ki jo odločitev sodišča predstavlja kmetijstvu v evropski kmetijski velesili.
Prst krivde so obenem uperili v francoskega predsednika Emmanuela Macrona, saj da je pretirano omejevanje uporabe pesticidov v nasprotju z vladnimi pozivi, da je treba po pandemiji novega koronavirusa in ob vojni v Ukrajini okrepiti varnost preskrbe s hrano. »Dovolj je dovolj,« je bil jasen generalni sekretar največjega francoskega sindikata kmetov FNSEA Jerome Despey. Poudaril je, da »prepovedi brez rešitev še naprej spodkopavajo naša proizvodna sredstva.«
Karavana traktorjev, opremljenih s slogani, kot so »Macron ubija kmetijstvo« in »rešite svojega kmeta,« se je v Parizu pridružila protestnikom, ki protestirajo proti pokojninski reformi. V sindikatu FNSEA so danes pričakovali 2000 kmetov s 500 traktorji iz pariške regije.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Kmetje in okoljski aktivisti vsak na svojem bregu
Francoski minister za kmetijstvo Marc Fesneau bo predvidoma jutri predstavnikom sektorja za pridelavo sladkorne pese predstavil načrt, s katerim bodo odgovorili na njihove težave. Danes zjutraj se je že sestal s kmetijskimi sindikati, pri čemer so v skupini CGB, ki predstavlja pridelovalce sladkorne pese, že navedli, da se je minister strinjal z njihovim predlogom, da bodo v primeru resnega napada pesne rumenice prejeli celotno nadomestilo za izgubo pridelka. »Ne moremo biti zadovoljni, a bodo kmeti zdaj lahko nasadili nasade, to pa bo tudi omogočilo, da se za leti 2024 in 2025 najdejo druge rešitve,« je za tiskovno agencijo Reuters pojasnil predsednik skupine CGB Franck Sander.
Okoljski aktivisti so na drugi strani odločitev Sodišča Evropske unije močno pozdravili, saj da ostanki pesticidov škodijo prsti in prostoživečim živalim, medtem ko lahko uporaba semen sladkorne pese z neonikotinoidnimi insekticidi škodi čebelam. Kmetje jim odgovarjajo, da sladkorna pesa ne privablja čebel, zaradi prepovedi pa bo na udaru pesne mrzlice, pridelek bo manjši, povečal pa se bo uvoz iz drugih držav, ki teh pesticidov niso prepovedale.