Namerna motnja plinovodov Severni tok 1 in 2 bi povzročila "najmočnejši možni odziv", je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ukrajina je šla v iskanju krivcev še dlje in Rusijo obtožila "terorističnega napada", danes poroča BBC.
Posnetek puščanja plinovoda pod morjem:
EU je sicer že prej obtožila Rusijo, da zaloge plina in Severni tok uporablja kot orožje proti Zahodu. Na situacijo se je odzval tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken in dejal, da meni, da uhajanje "ne bo pomembno vplivalo na energetsko odpornost Evrope". Nobeden od plinovodov sicer trenutno ne prenaša plina, čeprav ga vsebujeta oba. Rusije ni neposredno obtožil sabotaže, vendar je dejal, da ne bi bilo "v nikogaršnjem interesu", če bi bili povzročeni namerno.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa je ponovil sporočilo von der Leyeneve. "Zdi se, da so sabotažna dejanja Severnega toka poskus nadaljnje destabilizacije oskrbe EU z energijo," je dejal na Twitterju.
Upravljavci Severnega toka 2 so v ponedeljek popoldne opozorili na izgubo tlaka v plinovodu. Zaradi tega so danske oblasti zahtevale, da se ladje izogibajo območju blizu otoka Bornholm. Nato je v torek operater Severnega toka 1 dejal, da so podvodni vodi utrpeli "neprimerljivo" škodo v enem dnevu.
Plinovod Severni tok 1, ki je sestavljen iz dveh vzporednih krakov, ni prenašal plina od avgusta, ko ga je Rusija zaprla. Zaprtje je pripisala vzdrževanju – EU je o tem dejala, da poskuša oskrbo Evrope s plinom pretvoriti v orožje. Severni tok 1 se razteza 1200 kilometrov pod Baltskim morjem od ruske obale blizu Sankt Peterburga do severovzhodne Nemčije. Njegov dvojček, Severni tok 2 je bil ustavljen po ruski invaziji na Ukrajino.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da je "zelo zaskrbljen" zaradi uhajanja plina in dodal, da ni mogoče izključiti možnosti namernega napada.
Ameriška sabotaža?
Medtem pa se Tucker Carlson, konservativni politični komentator in televizijski voditelj oddaje Tucker Carlson Tonigt na televizijski mreži Fox News, kjer vodi oddajo o aktualnih dogodkih sprašuje, ali je za vsem skupaj kar Bidnova administracija? Meni namreč, da Rusi tega ne bi naredili, saj je zanje plinovod vir moči in denarja, medtem ko bi druge države to lahko naredile - in izpostavi govor ameriškega Joeja Bidna, tri tedne pred rusko invazijo na Ukrajino, da bi v primeru napada Rusije na Ukrajino ustavili plinovod Severni tok 2. Ko ga novinarka vpraša, kako, odgovori: Verjemite, lahko to naredimo.
Ob tem pa je voditelj izpostavil zanimivo dejstvo, da so v ZDA ravnokar otvorili novi plinovod, imenovan Baltski tok, po katerem ne teče ruski plin, ampak norveški - dobavljajo pa ga tja, kamor sicer teče tudi ruski Severni tok 2: iz Norveške na Dansko, nato na Poljsko in potem v sosednje države.
Norveška je zdaj glavna dobaviteljica plina Evropi
Norveška je po vojni v Ukrajini postala glavna evropska dobaviteljica plina. Skandinavska država ima obsežno omrežje plinovodov, ki jo povezujejo s celino in za katere mnogi strokovnjaki menijo, da prav tako obstaja nevarnost sabotaže.
Plinovoda Severni tok 1 in 2 sta bila v zadnjih mesecih v središču geopolitičnih napetosti, saj je Rusija zaradi domnevnega maščevanja za zahodne sankcije po invaziji na Ukrajino prekinila dobavo plina v Evropo. Čeprav plinovoda, ki ju upravlja konzorcij v večinski lasti ruskega energetskega velikana Gazprom, trenutno ne obratujeta, je v obeh še vedno plin.
Po podatkih švedske obalne straže iz poškodovanih cevi plin tudi danes uhaja z nespremenjeno močjo."Žal plina ni mogoče zajeziti ali preprečiti uhajanja. Vendar smo prepričani, da so varnostni ukrepi zadostni za to, da nihče ne bo poškodovan,"je danes povedal tiskovni predstavnik obalne straže. Uhajanje plina se dogaja v gospodarskih conah Danske in Švedske. Obe državi sta kmalu po odkritju vzpostavili varnostna območja za ladijski promet. Ladje tako ne smejo pluti mimo območja okoli uhajanja v radiju petih navtičnih milj oz. nekaj manj kot 9,3 kilometra.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Norveške oblasti so medtem napovedale okrepitev varnosti svojih naftnih objektov. "Vlada se je odločila, da bo uvedla ukrepe za povečanje varnosti infrastrukture, kopenskih terminalov in ploščadi na norveškem epikontinentalnem pasu,"je v izjavi pozno v torek dejal norveški minister za energetikoTerje Aasland.
Eksplozije v plinovodih
Seizmografske merilne postaje na Švedskem in Danskem so v ponedeljek na območju plinovodov, ki ležita na globini med 80 in 100 metrov, zaznale dve ločeni eksploziji. Na fotografijah, ki jih je posnela danska vojska v gospodarskih conah Švedske in Danske, je bilo videti tri velike gmote mehurčkov na površini vode s premerom od 200 do 1000 metrov.
V torek je svetovalec ukrajinskega predsednika Mikhaylo Podolyak dejal, da uhajanje ni "nič drugega kot teroristični napad, ki ga je načrtovala Rusija, in dejanje agresije proti EU".
Upravljavci plinovoda pa so tudi odgovorili na vprašanje, ki si ga vsi zastavljajo: dejali so, da je nemogoče oceniti, kdaj bo infrastruktura sistema obnovljena.
Zakaj bi Rusi sabotirali plinovod in kako so to storili?
Britanski profesor Michael Clarke, varnostni in obrambni analitik je dejal, da so uhajanje plina pri plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju "povzročile tri eksplozije blizu morskega dna". Dejal je, da je "jasno, da gre za sabotažo", in dodal, da "tak kaos zahteva podmornico", pa poroča Index.
"Ne gre za neko naključno teroristično dejanje, za njim stoji vlada in edina vlada, ki bi lahko imela od tega korist, je Rusija. Nobena evropska vlada tega ne bi hotela storiti," je dejal Clarke in spomnil, da je tudi Danska dejala, da je šlo za "namerno dejanje".
"Zasebno so vsi prepričani, da gre za sabotažo Kremlja," je dejal profesor Clarke in dodal, da je šlo za avtogol Rusije. "To je strateški avtogol Rusije, ker čeprav se je občutek izolacije povečal in pošilja sporočilo, da to zimo v Evropi ne bo ruskega plina, to tudi popolnoma uniči rusko verodostojnost pri ruskih kupcih za naslednjih nekaj generacij, « je prepričan analitik.
Na vprašanje, zakaj bi Rusija sabotirala plinovode v Baltiku, pa je Clarke dejal, da "Rusi želijo ustvariti negotovost in občutek, da bi jih lahko bilo več".
"Odpirajo novo fronto v vojni. To pomeni, da je ukrajinska vojna zdaj dosegla Baltik," je zaključil Clarke.
Preiskava uhajanja plina bi se lahko začela šele po dveh tednih
"Zaradi pritiska v ceveh in količine uhajajočega plina v resnici lahko traja en ali dva tedna, da se območje dovolj umiri, da se dejansko vidi, kaj se je zgodilo," je na novinarski konferenci ob robu srečanja z generalnim sekretarjem Nata v Bruslju povedal danski obrambni minister .
Pri tem je tudi poudaril, da je šlo za obsežno eksplozijo, zato bo trajalo še nekaj časa, preden bodo preiskovalci lahko analizirali poškodovane cevi, ki sicer ležijo na globini 80 metrov, pa poroča francoska tiskovna agencija AFP. Že v torek je predsednica danes vlade Mette Frederiksen opozorila, da je uhajanje plina posledica namernih dejanj. Podobno mnenje je danes zavzela tudi Evropska unija, ki je posvarila pred napadi na njeno infrastrukturo in obljubila odločen in enoten odziv na sabotažo.