Brittney Griner, ameriška košarkarica je na ruskem sodišču priznala, da je v državo s seboj prinesla kanabis, vendar za osebno zdravstveno uporabo kot sredstvo proti bolečinam, kar je v ZDA pogosta praksa, zaradi katere ne pristaneš v zaporu, a v Rusiji se za takšen prekršek gre za do 10 let v zapor – njej je bilo dosojenih 9 let zapora.
Zamenjava 2 Američana za 1 Rusa
Sicer se že nekaj časa govori o izpustitvi Američanov Paula Whelana in Brittney Griner iz ruskega zapora. V igri naj bi bila izmenjava zapornikov, v zameno za enega ali oba omenjena Američana pa ZDA ponuja zaprtega trgovca z orožjem Viktorja Bouta. Ta je bil po obsodbi leta 2011 poslan v zapor, Rusija pa še vedno ni opustila zahtev, da ga ZDA izpustijo. Viktor Bout je sicer nekdanji sovjetski vojaški častnik, trenutno prestaja 25-letno zaporno kazen v ZDA, med drugim zaradi trgovanja s protiletalskimi raketami ter zagotavljanja materialne podpore teroristični organizaciji. Bout vztraja, da je nedolžen.
Rodman že ima vizo
Zdaj se je v to dogajanje vključil še Dennis Rodman, 61-letni veteran lige NBA, s čimer se je seveda povečalo zanimanje javnosti za celotno situacijo in ustvarilo videz, da so ameriške oblasti videti aktivne. Je pa to povsem v nasprotju s pozivi ruske strani k "tihi diplomaciji" glede te zelo občutljive teme. "Dobil sem vizum za Rusijo, da bi pomagal temu dekletu," je Rodman povedal za NBC News. "Poskušal bom odleteti v Moskvo."
Pomagal pri izpustitvi misijonarja iz Severne Koreje
Sicer pa je Rodman imel pred časom podobno izkušnjo. Njegova komunikacija s severnokorejskim voditeljem Kim Jongom naj bi leta 2014 prispevala k izpustitvi ameriškega državljana in misijonarja Kennetha Baya, ki je bil v Severni Koreji obsojen na 15 let zapora. A tam so bile razmere povsem drugačne in možnosti, da bo Greinerjeva zdaj izpuščena "iz humanitarnih razlogov" brez zahtevane zamenjave, so izjemno majhne.
Identiteta novega "pogajalca" pa sproža tudi velika vprašanja. Malo verjetno je, da lahko oseba s takšnim ugledom računa na uradno komunikacijo z visokimi politiki. Rodman je sicer nedvomno legenda lige NBA. Leta 2006 se je upokojil, a je še vedno eden najbolj prepoznavnih košarkarjev na svetu.
"Putin je kul tip", pravi o svojem zadnjem obisku Rusije
Jeseni 2014 je bil Rodman že v Rusiji in takrat je o tem obisku veliko govoril v ameriških medijih. Povedal je, da je v restavraciji srečal ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki ga je označil za "kul tipa". Uradne potrditve tega dogodka ni, razen zgodbe samega Rodmana. V resnici je zvezdnika lige NBA v Moskvo povabila fundacija Federation, ki je v enem od nočnih klubov organizirala dobrodelno dražbo majic z avtogrami košarkarjev, ki so jih za velike vsote prodajali obiskovalcem kluba.
Dennisovi spomini na potovanje v Moskvo so naslednji: »Ko sva se vozila po moskovskih klubih, me je spremljalo ducat bentleyjev. V eni od ustanov naju je čakalo okoli 30 prekleto vročih ruskih deklet – morda najlepših na svetu. Imeli smo se lepo, potem pa smo sodelovali v humanitarni akciji za otroke. Sploh pa sem šel v Rusijo zastopat Ameriko na košarkarskem igrišču." S tega obiska v Rusiji je uradno znano, da Rodmanu ni uspelo izvesti načrtovanega seminarja s študenti. Košarkarski zvezdnik je iz neznanega razloga prišel ob nepravem času, veliko kasneje, kot je bilo dogovorjeno.
Rusija zahteva izmenjavo "2 na 2"
In zdaj se Rodman, ki je politično znan kot pristaš in prijatelj nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa, odpravlja v Moskvo, da bi "rešil Brittney". Vendar pa formalna pogajanja z osebo brez pooblastil in brez možnosti izpolnjevanja kakršnih koli dogovorov v Rusiji nimajo smisla. In Rodman jih komajda doseže, možnosti tako rekoč ni, poudarjajo ruski mediji, kot piše Jutranji list.
Mimogrede, znano je, da pogajanja o obsojeni košarkašici Greinerjevi na strani ZDA vodi nekdanji guverner Nove Mehike in nekdanji veleposlanik ZDA pri Združenih narodih Bill Richardson. V svojih javnih izjavah je že priznal možnost izmenjave ujetnikov ne le v formatu "2 na 1" (Greinerjeva in še en Američan Paul Whelan za Viktorja Bouta), ampak tudi "2 na 2", kot to zahteva Rusija. Ob tem še tečejo pogaja, kdo bi bil drugi Rus v tej menjavi. Rusi sicer menijo, da v takšni situaciji publiciteta ni potrebna.