Vojna v Ukrajini

Rusija je v Ukrajini uporabila "nepremagljive" hipersonične rakete

R.T./STA
19. 3. 2022, 20.00
Deli članek:

Razmere v Ukrajini so še naprej najhujše v Mariupolju na jugu države, kjer zdaj potekajo tudi ulični boji, Ukrajina pa je priznala, da je izgubila dostop do Azovskega morja.

Reuters
Po navedbah ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega so iz zaklonišča pod ruševinami gledališča v mestu, ki so ga v sredo bombardirale ruske sile, doslej rešili 130 ljudi.

Potem ko je ruska vojska v petek sporočila, da se obroč okoli obleganega mesta Mariupolj oži, je danes ukrajinska vojska priznala, da so "začasno" izgubili dostop do Azovskega morja, ob katerem leži strateško pristanišče Mariupolj.

Od tam poročajo o uličnih bojih, boji so potekali tudi za veliko jeklarno Azovstal, ki leži na obrobju mesta.

Razmere v mestu, kjer je še okoli 300.000 ljudi, ostajajo grozljive. Ljudem zmanjkuje vode in hrane, ni elektrike in ogrevanja, na ulicah ležijo trupla. Mesto je poleg tega stalno tarča bombardiranja.

Ukrajinski poslanec Dmitro Gurin, čigar starši so ujeti v mestu, je za BBC razmere opisal kot srednjeveške. "Ljudje so brez hrane in, kar je še huje, brez vode, tanki obstreljujejo bloke, tako da ne morejo ven. Sedijo v kleteh in čakajo, da bodo umrli," je dejal.

Po navedbah ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega so iz zaklonišča pod ruševinami gledališča v mestu, ki so ga v sredo bombardirale ruske sile, doslej rešili 130 ljudi. V zaklonišču naj bi jih bilo sicer prek 1000, večinoma žensk in otrok, reševanje pa je oteženo zaradi stalnih bojev.

V bližnjem mestu Zaporožje se je danes začela 38-urna policijska ura, ki so jo uvedli, potem ko je bilo v ruskem raketnem napadu ubitih najmanj devet ljudi.

V petek so ruske sile napadle tudi vojašnico v Mikolajivu, prav tako na jugu države, v kateri naj bi bilo po nekaterih podatkih 200 ukrajinskih vojakov. Poslopje je popolnoma porušeno, uradnih podatkov o žrtvah ni, a naj bi jih bilo več deset.

Župan Mikolajiva Oleksander Senkevič je povedal, da ruske sile, ki nadzorujejo sosednji Herson, od tam stalno bombardirajo mesto z okoli pol milijona prebivalci. Pojasnil je, da se napadi vrstijo tako hitro, da sploh ne uspejo razglasiti alarma.

Nepremagljive

Rusija je v petek, kot so danes sporočili v Moskvi, v Ukrajini prvič uporabila hipersonične rakete. Z njimi naj bi uničili podzemno skladišče orožja in raket na območju Ivano-Frankivska na zahodu Ukrajine.

Hipersonične rakete spadajo med novo orožje, ki ga razvija Rusija, predsednik Vladimir Putin pa jih je ob predstavitvi označil za nepremagljive.

Več kot 14.000

Medtem ruska stran o žrtvah med svojimi vojaki ne poroča, po trditvah ukrajinskega predsednika Volodmirja Zelenskega pa naj bi jih bilo več kot 14.000.

Ko je komentiral petkovo dogajanje v Moskvi, ko je ruski predsednik Vladimir Putin na prireditvi ob osmi obletnici ruske zasedbe polotoka Krim zbral množico ljudi na stadionu Lužniki, je Zelenski namreč dejal: "Zdaj pa si predstavljate, da je na stadionu 14.000 trupel, poleg več deset tisoč ranjenih in pohabljenih."

Mirovna pogajanja

Zelenski je sicer Rusijo znova pozval k mirovnim pogajanjem: "Čas je, da se srečamo. Čas je, da se pogovarjamo."

"Pogajanja o miru in varnosti v Ukrajini so edina možnost za Rusijo, da zmanjša škodo, ki jo je povzročila z lastnimi napakami," je dodal in opozoril, da bodo posledice teh napak še dolgo nosile generacije Rusov.

Ukrajina je danes tudi Kitajsko pozvala, naj se pridruži obsodbam ruske agresije.

Bolj travmatizirani

Medtem ljudje pred vojno še naprej bežijo iz Ukrajine, a tisti, ki državo zapuščajo zdaj, so po oceni ZN "bolj travmatizirani", kot so bili tisti, ki so pobegnili v prvi fazi vojne.

Tiskovni predstavnik visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) Matthew Saltmarsh je dejal, da ljudje, ki bežijo zdaj, nimajo stikov v tujini ali načrta, kam bi šli.

Ukrajino je od 24. februarja, ko se je začela obsežna ruska invazija, zapustilo že več kot 3,3 milijona ljudi, skoraj 6,5 milijona pa naj bi jih bilo razseljenih znotraj države.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste