Pričakali so jo namreč precej bolje pripravljeni, saj so v protipoplavno zaščito vložili ogromna finančna sredstva, hkrati je najbolj tvegana območja ob obali še pravočasno zapustilo na tisoče ljudi. Kljub temu je v nočnem besnenju umrla najmanj ena oseba, število smrtnih žrtev pa bo bržkone še zraslo.
Oblasti v zveznih državah Mississippi in Louisiana prebivalce, ki so orkan pričakali v domačem kraju, še vedno pozivajo, naj svojih domov ne zapuščajo, saj so ceste in poti polne podrtih dreves, električnih drogov in razbitin, ki jih je odložil orkan. Po navedbah guvernerja Louisiane Johna Bela Edwardsa v zvezni državi pravzaprav ni nobenega gospodinjstva, ki se ne bi srečalo z izpadom električne energije. Tako naj bi brez elektrike ostalo več kot milijon gospodinjstev v Louisiani in približno 130.000 gospodinjstev v Mississippiju. S težavami z dobavo elektrike naj bi se zdaj soočali vsaj nekaj tednov.
Kakšna je škoda, bo znano šele v naslednjih dneh
Orkan Ida naj bi uničili domnevno znamenito prodajalno plošč Karnofsky Shop, domnevno prvo jazzovsko trgovino v New Orleansu.
Ameriški predsednik Joe Biden je v Louisiani danes že razglasil naravno katastrofo in obljubil državno pomoč. Posledice orkana na terenu samo danes odstranjuje približno 1600 reševalcev. Zvezna agencija za posredovanje v nesrečah (FEMA) pa je na najbolj prizadeta območja poslala 3600 svojih zaposlenih in kar 3,4 milijone pripravljenih obrokov.
Iz agencije FEMA so sicer sporočili, da bodo celotne razsežnosti uničenja znane šele v naslednjih dneh. Že zdaj je sicer jasno, da je škoda ogromna. Na srečo je kot kaže zdržala protipoplavna zaščita, več sto kilometrov nasipov okoli New Orleansa, ki so jih zgradili po Katrini, ki je takrat poplavila 80 odstotkov mesta. Ida je sicer ob kopno trčila približno 160 kilometrov od New Orleansa.
Bolnišnicam je prizanesla
Na srečo dobre novice prihajajo iz tamkajšnjih bolnišnic, ki so nesrečo kot kaže preživele brez večjih pretresov. V Louisiani se namreč trenutno soočajo s hudim izbruhom virusa sars-cov-2, tako je zdravstveni sistem na kolena spravila že pandemija. V celotni zvezni državi imajo hospitaliziranih približno 2450 covidnih bolnikov. Kapacitete v bolnišnicah so omejene, tako ni povsem jasno, kam bi lahko namestili dodatne bolnike, v kolikor bi Ida davek pobrala tudi med ljudmi.
Orkan Ida je med prehodom v sosednji Mississippi izgubil na moči. Ida se je iz orkana četrte kategorije prelevila v tropsko nevihto, po navedbah ameriškega nacionalnega centra za orkane (NHC) pa še vedno obstaja nevarnost obsežnih poplav.