Orkan se je v zadnjem dnevu krepil hitreje precej hitreje od predvidevanj in je že v dopoldanskem času postal orkan četrte kategorije. Domove na obali Mehiškega zaliva je zapustilo na desettisoče prebivalcev.
Orkan so, ko se je še nahajal južno od ustja reke Mississippi, spremljali vetrovi s hitrostjo do 215 kilometrov na uro. Po včerajšnjih navedbah guvernerja v Louisiani Johna Bela Edwardsa bi lahko bilo na udaru skoraj 500 kilometrov obalnega območja. Dejal je, da bi to lahko bil najhujši orkan v Louisiani od sredine 19. stoletja, torej v več kot 150 letih. Je še precej močnejši kot orkan Katrina, ki je leta 2005 opustošil večji del New Orleansa. Takrat je bilo poplavljenega kar 80 odstotkov mesta, umrlo pa je več kot 1.800 ljudi. Od katastrofe leta 2005 so v mestu sicer poskrbeli za dodatno protipoplavno zaščito in okrepili varnostne ukrepe, a strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko v primeru, če bi prihod orkana sovpadal s plimo, New Orleans znova končal pod vodo.
Na meji pete kategorije?
Iz ameriškega nacionalnega centra za orkane (NHC) so ob 8. uri zjutraj potrdili, da se Ida nahaja približno 170 kilometrov južno od obale in da se lahko na morju še dodatno okrepi. Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA) je nato postregla s še bolj zaskrbljujočimi informacijami. Pojasnili so, da se je orkan še dodatno okrepil, da meji že na peto kategorijo in da vetrovi dosegajo celo hitrosti do 240 kilometrov na uro. Iz centra NHC so sporočili, da je malo pred 19. uro zadel pristanišče Fourchon približno 160 kilometrov južno od mesta New Orleans, spremlja pa ga veter, ki dosega hitrosti do 240 kilometrov na uro, poroča STA. Svarijo pred "katastrofalnim uničenjem."
Orkan je pred tem pustošil že na Kubi, kjer je podiral drevesa in odkrival strehe, a se je od takrat močno okrepil. Kubo je namreč dosegel kot nevihta prve kategorije z vetrovi približno 80 kilometrov na uro. Močno deževje so zabeležili tudi na Jamajki. S Kube sicer ni nobenih poročil o morebitnih žrtvah. Ameriške oblasti so medtem že evakuirale ljudi z več kot 80 naftnih ploščadi v Mehiškem zalivu, zaradi česar je močno okrnjena tudi dobava nafte in plina. Pričakujejo tudi velike težave na področju oskrbe z električno energijo.