Žalil demokrate

Trump pred privrženci zagovarjal napad na Solejmanija: "Bil je slab možakar. Bil je terorist, žejen krvi, in ni več terorist, mrtev je"

A.S./STA
10. 1. 2020, 07.11
Posodobljeno: 10. 1. 2020, 07.16
Deli članek:

Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek na zborovanju pred svojimi privrženci v Toledu v ameriški zvezni državi Ohio na svoj način zagovarjal odločitev za napad na iranskega generala Kasema Solejmanija, ob tem pa grdo žalil demokrate in jih obtožil, da podpirajo teroriste.

Reuters
Donald Trump je v četrtek na zborovanju pred svojimi privrženci v Toledu na svoj način zagovarjal odločitev za napad na Kasema Solejmanija.

Bolj je bil nesramen do demokratov, večji aplavz je dobil pred volivci države, ki bo ključnega pomena za njegovo ponovno izvolitev na novembrskih volitvah. Ključnega pomena zato, ker mora v Ohiu nujno zmagati, sicer se lahko poslovi od drugega mandata. Četrtkovo zborovanje je bilo proglašeno za Trumpovo prvo uradno predvolilno zborovanje, čeprav s takšnimi zborovanji ni nikoli prenehal niti po prevzemu položaja. Samo v Ohiu je bil doslej že 15-krat.

Pred množico privržencev je lahko povedal vse, kar je hotel. Trump je ukazal napad na poveljnika elitne enote iranske revolucionarne garde Solejmanija, ki ga je raztreščila ameriška raketa pretekli petek na bagdadskem letališču. Iran je v sredo odgovoril z raketnimi izstrelki na vojaški oporišči Američanov in koalicijskih sil v Iraku, pri čemer ni bil nihče poškodovan.

Trump je bil nato nekaj časa zelo zadržan in v sredo je tvitnil samo svojo izjavo po napadu, v kateri ni grozil z ničemer hujšim kot sankcijami. V četrtek je bil bolj zgovoren in je novinarjem povedal, da je že uvedel nove sankcije, vendar njegovo ministrstvo za finance o tem ni reklo nič. Od leta 2018, ko je odstopil od iranskega jedrskega sporazuma, je sicer proti Teheranu že uvedel toliko sankcij, da kakšne nove večje škode ne morejo povzročiti.

Najbolj zgovoren pa je bil zvečer v Toledu, ko je predsednika obveščevalnega odbora v predstavniškem domu kongresa Adama Schiffa imenoval "ti mali z dolgim vratom", za predsednico predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi pa je namigoval na duševno prizadetost. Oba sta se mu zamerila s sprožitvijo in vodenjem postopka ustavne obtožbe zaradi izsiljevanja Ukrajine.

Žalil demokrate

Govor v Toledu je bil namenjen žaljenju demokratov in razlagi iranske politike, vmes pa je hvalil gospodarstvo, trdil, da si zasluži Nobelovo nagrado in izzival vodilnega predsedniškega kandidata demokratov Josepha Bidna, da mu bo na soočenjih nenehno metal v obraz vprašanje, kje je njegov sin Hunter. Trump vztraja, da je od Ukrajine zahteval preiskavo Hunterja Bidna in njegovega očeta samo zato, ker ga skrbi boj proti korupciji.

Za vsak primer si je privoščil še senatorja Bernarda Sandersa, ki ga je opredelil za norega Bernieja, ker si je drznil dvomiti v modrost njegove odločitve za usmrtitev Solejmanija. "Dobili smo klic. Vedeli smo, kje je. Nismo imeli časa klicati Nancy, ki ni pri pravi. Želeli so, da jim povemo, da bi lahko to izdali njihovim prijateljem v skorumpiranih medijih," je odgovoril Trump na kritike kongresnikov, da niso bili obveščeni o napadu na Solejmanija.

"Solejmani je aktivno načrtoval nove napade in je resno gledal naše ambasade in ne le ambasado v Bagdadu"

"Solejmani je aktivno načrtoval nove napade in je resno gledal naše ambasade in ne le ambasado v Bagdadu. Vendar smo ga ustavili in ustavili smo ga hitro in ga dali na hladno," je dejal Trump. "Zadeli so nas s 16 raketami in sem vprašal, koliko? Bili smo pripravljeni iti. Sem dejal, koliko? Koliko jih je umrlo? Koliko je bilo ranjenih? Nič, gospod. Nič. Precej dober opozorilni sistem. Nič. Zato nismo storili ničesar. Bili smo pripravljeni. Ne da bi si tega želel. Ampak bili smo pripravljeni. Veliko ljudi je lahko zelo srečnih," je opisoval dogajanje in razmišljanje po iranskem odgovoru na usmrtitev Solejmanija.

"Bil je slab možakar. Bil je terorist, žejen krvi, in ni več terorist, mrtev je. Sedaj pa vidim, kako radikalno levi demokrati izražajo ogorčenje nad usmrtitvijo tega groznega terorista. Pravijo, da bi moral dobiti dovoljenje kongresa, da lahko potem to nesejo lažnim novicam tam zadaj," je dejal Trump in množici pokazal televizijske snemalce, ki so na takih zborovanjih vedno tarča zaradi svoje vidne opreme. "Veliko je korupcije tam zadaj."

Zagotovil, da mora zmagati, sicer...

Privoščil si je tudi vlado predhodnika Baracka Obamo, za katero je trdil, da je subvencionirala Iran in peljala državo na pot vojne. "Mi obnavljamo naš svet na pot miru, miru skozi moč," je dejal predsednik ZDA in ustrezno zanemaril, da so se težave z Iranom začele zaradi njegove odločitve, da odstopi od jedrskega sporazuma brez alternative.

Med govorom je potem še hvalil trdno gospodarstvo in zagotovil, da mora zmagati, sicer ga bodo demokrati uničili, iz Amerike pa naredili socialistično katastrofo, polno splavov, brezposelnosti in podobnih nesreč.

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar