"Z avtoriteto trdim, da dejanja Trumpove vlade spodkopavajo našo nacionalno varnost, naše obveščevalne dejavnosti in zaščito žvižgačev," je dejala predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi. Pelosijeva je pooblastila šest kongresnih odborov, ki že preiskujejo predsednika ZDA Donalda Trumpa, naj nadaljujejo s temi preiskavami, ki so sedaj uradno preiskave pred začetkom postopka odstavitve predsednika s položaja oziroma impeachmenta.
Postopek odstavitve se torej uradno še ni začel, saj je potrebno glasovanje celotnega predstavniškega doma. Podpora temu sicer narašča, potem ko je prišlo na dan, da je Trump zadržal pomoč Ukrajini in Volodimirja Zelenskega prepričeval, naj uvede preiskavo proti sinu Josepha Bidna, vendar pa še ni jasno ali so za to vsi demokratski člani predstavniškega doma.
Kaplja čez rob
Kongresni demokrati doslej niso sprožili postopka t.i. impeachmenta, ker vedo, da bo republikanska senatna večina Trumpa oprostila krivde, kar bi mu lahko pomagalo na volitvah novembra 2020. Kaplja se je prelila čez rob, ko je v javnost prišla informacija, da je Trump julija v telefonskem pogovoru ukrajinskemu predsedniku namignil, da bo zadržal pomoč Ukrajini, dokler v tej državi ne bodo sprožili preiskave sina nekdanjega demokratskega podpredsednika ZDA Josepha Bidna.
Pogovor je zasledil ameriški obveščevalec, ki ostaja neimenovan in je predsednika prijavil. Trump še vedno zavrača predajo te prijave kongresu, kar je v nasprotju z zakonom. Danes je sicer napovedal, da bo v sredo objavil prepis pogovora z Zelenskim, ki ga je opredelil kot prijateljskega in niti najmanj spornega.
Po današnjem nastopu Pelosijeve se je Trump na Twitterju odzval z zapisom, da gre za "totalen lov na čarovnice", saj da demokrati niso videli niti prepisa pogovora.
Impeachment
Ameriška ustava omogoča odstavitev predsednika s položaja, če ta zagreši izdajo, sprejme podkupnino ali podkupuje ali zagreši kak drug tovrsten zločin. Slednje danes v bistvu pomeni zlorabo oblasti, tudi če ne gre za kršitev določenega zakona. Postopek impeachmenta se začne, ko zato večina v predstavniškem domu potrdi posamezne točke obtožnice oziroma "člene impeachmenta".
Predstavniški dom nato prevzame vlogo tožilca in obtožnico nese v senat, kjer se pripravi sodni postopek. Senat je v vlogi porote na procesu, ki ga vodi predsednik vrhovnega sodišča. Predsednik ima svoje odvetnike. Na koncu je senat tudi sodnik, ki odloča z glasovanjem o odstavitvi, na kar ni pritožbe.
Za odstavitev je potrebna dvotretjinska večina senata, kar so za demokrate v tem trenutku lahko le sanje, ker nimajo niti navadne večine. Veseli tudi ne bi bili pretirano, saj bi predsednik potem postal Mike Pence.
Postopek impeachmenta je bil doslej v zgodovini ZDA uveden le dvakrat. Leta 1868 proti Andrewu Johnsonu in leta 1998 proti Billu Clintonu. Oba sta bila v senatu oproščena, Richard Nixon pa je leta 1974 odstopil še v času preiskave pred impeachmentom, ker je uvidel, da se ne bo dobro končalo.
Oviranje preiskav
Do začetka formalnega postopka je verjetno še kar daleč, saj se zdi, da želijo demokrati malce zadovoljiti svojo bazo s prekvalifikacijo potekajočih preiskav proti Trumpu v preiskave za impeachment. Trump vse preiskave uspešno ovira z zavračanjem pozivov njegovim sodelavcem in tožbami. Veliko bo odvisno od tega, kaj se bo izcimilo iz zgodbe o pritisku na Ukrajino.
Konservativni pravni komentator na televiziji Fox News Andrew Napolitano meni, da je predsednik že priznal zločin s tem, kar je doslej javno povedal. Trump je povedal, da je z Zelenskim res govoril o tem, da želi preiskavo sina vodilnega predsedniškega kandidata demokratov Hunterja Bidna. Priznal je tudi, da je zadržal pomoč Ukrajini, ampak obenem trdi, da ni šlo za pogojevanje enega z drugim.
Trumpov odziv
Kot kaže tega pogojevanja v prepisu telefonskega pogovora, ki naj bi ga Bela hiša objavila danes, ni bilo. Trump v nasprotnem primeru pogovora seveda ne bi objavil. Trump je do torka odločno zavračal objavo prijave žvižgača, ki naj bi vsebovala še kaj več spornih informacij. V torek zvečer so anonimni viri Bele hiše ameriškim medijem napovedali, da bo prijava predana kongresnim odborom do konca tedna, Bela hiša pa naj bi umikala tudi blokado zaslišanja žvižgača v kongresu.
Trump se je na omembo impeachmenta ostro odzval na Twitterju, svojim podpornikom pa intenzivno pošilja elektronsko pošto s prošnjo za sredstva za ustanovitev odbora za obrambo pred impeachmentom. V sporočilu zagotavlja, da ni storil nič narobe in naj mu zaupajo.
Tvitnil je, da gre za predsedniško nadlegovanje, za nesnago od lova na čarovnice in to ravno v času, ko ima pomembno delo. "Tako pomemben dan na ZN, toliko dela in toliko uspeha, demokrati pa morajo to namenoma uničiti in ponižati," je tvitnil Trump in se zgražal da demokrati to delajo, še preden so sploh videli prepis telefonskega pogovora, ki ga sicer do torka ni objavil.
"Predsednik je priznal, da je ukrajinskega predsednika prosil za ukrepe, ki mu bodo v politično korist. Trumpova dejanja so razkrila nečastno dejstvo, da je predsednik izdal prisego, izdal nacionalno varnost in izdal integriteto volitev. Mora odgovarjati, ker ni nihče nad zakonom," je v torek povedala Pelosijeva.
Vodja Trumpove predsedniške kampanje Brad Parscale je nad razvojem dogodkov sicer vesel. "Demokrati ne morejo premagati predsednika Trumpa pri politikah in dosežkih, zato želijo škandal Joa Bidna spremeniti v Trumpovega. Zgrešena strategija impeachmenta je namenjena pomiritvi ekstremne in leve demokratske baze s steklino, vendar bo le opogumila Trumpove podpornike ter mu prinesla veliko zmago na volitvah," je sporočil.