Za britansko premierko Thereso May je težek dan: po objavi novice, da je njena vlada pristala na okvirni sporazum z EU o brexitu, so iz njene vlade začeli odhajati ministri - zaenkrat jih je šest -, saj da ne morejo podpreti sklenjenega dogovora, ki niso v skladu z danimi obljubami.
Če Velika Britanija ne odide ...
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je v odzivu na današnje dogajanje na Otoku dejal, da je Evropska unija pripravljena na scenarij, v katerem Velika Britanija ne zapusti EU. Ta scenarij pa je, kot je dejal v Bruslju s strani Unije še vedno "na mizi". Dodal je še, da je včeraj "natančno poslušal" Mayevo in da njenega navdušenja glede brexita ne deli.
Očitno pa beg ministrov za Mayevo še ni končan: britanski mediji namreč poročajo, da obstaja možnost, da danes zvečer odstopita še dva ministra.
V večernih urah se je Mayeva pojavila na tiskovni konferenci. Ponovila je, da je njen glavni interes zaščita Velike Britanije in Britancev ter da dogovor prinaša natančno to. "Britanci pričakujejom da konservativna stranka doseže dogovor o brexitu, ki bo dober za vse. To pričakujejo in to jim dolgujemo," je dejala premierka. Napovedala je, da bo svoje delo opravila do konca in načrt dogovora poslala v parlament. Nato pa je, kot je nadaljevala, odgovornost na članih parlamenta in oni morajo razmisliti o posledicah, do katerih lahko pripelja nepotrditev dogovora.
Mayeva je danes tudi ponovila, kako težko je bilo skleniti dogovor in da so bili tudi kompromisi težki. Vseeno pa verjame, da je sklenjeni sporazum najboljši možen. Je pa tudi obžalovala odstope ministrov in dodala, da morajo kolegi "storiti, kar mislijo, da je prav". Pokopala je upe tistih, ki si želijo ponovitve referenduma. Zatrdila je, da vlada na njeno pobudo ne bo organizirala drugega referenduma o brexitu. To pomeni, da se bo Velika Britanija ločila od EU 29. marca prihodnje leto.
Razmere na Otoku so danes dramatične. Tudi tiskovna konferenca Mayeve je visela v zraku, nekateri zahtevajo glasovanje o zaupnici.
Laburist David Lammy je ocenil za BBC, da je država v ustavni krizi: "Ali lahko Theresa May preživi kot vodja svoje stranke, je zelo negotovo in bo jasno v naslednjih desetih dneh. Vsekakor smo vstopili na področje ustavne krize."