Vročinski val

FOTO: Ne le v Grčiji, požari divjajo tudi na severu Evrope

STA/B.K.
24. 7. 2018, 16.04
Posodobljeno: 24. 7. 2018, 17.53
Deli članek:

Vročinski val je zajel večji del Evrope, tudi države na severu stare celine, kjer trenutno divja več velikih požarov.

Reuters
Gozdni požar na Švedskem.

O požarih poročajo na Švedskem, Finskem, Norveškem in Latviji. Na izjemno veliko nevarnost požarov so opozorili tudi v Nemčiji, v nizozemski prestolnici Amsterdam pa so zaradi vročine zaprli več mostov.

Najhujši požari sicer trenutno pustošijo po Grčiji, kjer je življenje izgubilo najmanj 74 ljudi.

Vročinski val je med drugim zajel večji del Skandinavije. Na Švedskem trenutno po vsej državi pustoši 21 požarov, so danes sporočile tamkajšnje službe za nujno pomoč. Doslej je v tej državi že pogorelo ali še vedno gori okoli 25.000 hektarov območja. Oblasti so sicer zaradi izjemno visokih temperatur v ponedeljek posvarile pred "izjemno" nevarnostjo novih izbruhov požarov na jugu države.

Reuters
Gozdni požar v bližini mesta Ljusdal na Švedskem.

Več manjših požarov je izbruhnilo tudi na Norveškem, kjer so maja zabeležili najvišje temperature doslej. V boju z ognjenimi zublji je 15. julija življenje izgubil gasilec.

Požari so opustošili tudi najsevernejšo finsko regijo Laponsko, ki je poznana kot domovina božička.

Skoraj teden dni so se s požari borili tudi Latvijci. Ognjeni zublji so na zahodu te baltske države uničili več kot 800 hektarov.

O izjemno visoki vročini sicer poročajo tudi v Nemčiji, kjer naj bi ta teden dnevne temperature dosegle med 30 in 35 stopinj Celzija. Meteorologi so zaradi suše opozorili pred veliko nevarnostjo požarov na poljih in v gozdovih.

VUGD
Latvijski gasilci se s požari borijo že skoraj teden dni.

Nizozemski nacionalni inštitut za javno zdravje je zaradi vročine za večji del države izdal opozorilo o morebitni slabi kvaliteti zraka. Oblasti so poleg tega zaradi izjemne visoke vročine zaprli tudi 12 mostov v Amsterdamu, saj bi vročina lahko zmehčala kovino.

Na pomoč EU

Center Evropske komisije za usklajevanje nujnega odziva dela 24 ur na dan in je v stalnem stiku z oblastmi v Grčiji, na Švedskem in v Latviji, ki so zaprosile za podporo EU po uničujočih požarih, ki pustošijo po Evropi, so sporočili iz komisije.

Pomoč Grčiji, kjer so požari zahtevali najmanj 60 življenj, so po navedbah komisije že ponudili Ciper, Bolgarija in Španija, in sicer letala za gašenje, gasilce, medicinsko osebje in vozila.

VUGD
Latvija

EU še naprej usklajuje tudi dostavo pomoči in opreme Švedski. Devet članic unije - Španija, Francija, Nemčija, Portugalska, Italija, Litva, Danska, Avstrija in Poljska - pomaga Švedski, kamor so poslale sedem letal, sedem helikopterjev in 340 gasilcev s 60 vozili.

Latviji pomagajo tudi s pomočjo satelitskega sistema Copernicus, ki slika prizadeta območja.

Članice si v primerih požarov, poplav, potresov in epidemij pomagajo v okviru mehanizma za civilno zaščito, vzpostavljenega leta 2001, in sicer po načelu prostovoljnosti in ob usklajevalni vlogi EU.

Reuters
Ognjena fronta v grškem mestu Rafina.

Komisija je po lanskih smrtonosnih požarih na Portugalskem, v Španiji, Italiji in Franciji predlagala nadgradnjo mehanizma s sistemom rescEU, ki naj bi pomagal pri soočanju s kompleksnejšimi in pogostejšimi naravnimi nesrečami.

Sistem rescEU predvideva vzpostavitev evropskih rezervnih zmogljivosti civilne zaščite, na primer letal in helikopterjev ter gasilske opreme, ki bi omogočale odziv EU v primeru, ko nacionalna sredstva ne bi bila dovolj.

Samo lani je zaradi naravnih nesreč v Evropi izgubilo življenje več kot 200 ljudi, uničenih je bilo več kot milijon hektarjev gozdov, ponazarjajo izziv v komisiji.

VUGD
Latvija

VUGD
Latvija

Profimedia
Atene, Grčija.