KOALICIJSKA POGAJANJA

Ni še čas za Levico, še ena možnost NSi

G.G./STA
24. 7. 2018, 14.42
Posodobljeno: 24. 7. 2018, 15.25
Deli članek:

Čeprav jih je stranka NSi zavrnila, so ji dali še eno možnost za priključitev vladi pod taktirko Marjana Šarca.

Bobo
Šarec pravi, da ima NSi čas za odločitev do ponedeljka do 12. ure.

Šarec je pojasnil, da so se za takšen sklep odločil zaradi doseženega napredka v vsebinskih pogajanjih z NSi. Ker so pogajanja s to stranko dala rezultate, se Šarcu zdi korektno, da NSi pove, ali sodelovanje s sredinskim peterčkom zanjo ostaja opcija. "Če to ni, bomo iskali drugo opcijo," je dejal Šarec.

Sklep peterice strank neresen in neodgovoren

Luka Mesec današnji sklep peterice strank ocenjuje kot neresen in neodgovoren do državljanov, ki so "nenazadnje teh pet strank volili zato, kar so želeli levosredinsko vlado". "Ta petorček pa državljane postavlja pred dejstvo, da ostaja samo še desna vlada z ali brez Janeza Janše," je dodal. Napovedal je, da bodo v Levici ostali pri svojih jasnih zavezah in storili vse, da do uničevanja javnega zdravstva, privatizacije in protisocialnih politik ne pride. "Sporočamo pa, da nam je Šarec danes vzel še en teden, da bi se sploh lahko uskladili. Časa zmanjkuje," je opozoril Mesec.

Če bo torej odgovor NSi negativen, bodo začeli pogovore z drugim potencialnim partnerjem, torej Levico, je napovedal Šarec. Kot je poudaril, imajo Levico za resno stranko. "Če bomo šli z njimi v pogovore, bodo to resni pogovori," je dejal Šarec, ki se mu ne zdi pošteno, da bi se pogajali na dve strani hkrati. Z besedami, da z Levico ne želijo špekulirati, je zavrnil očitke o tem, da jo imajo za rezervno stranko.

Glede možnosti manjšinske vlade je Šarec odgovoril le, da želijo v drugem krogu priti do vlade. Govoriti o tehničnem mandatarju pa se mu zdi trenutno deplasirano. "Bili smo na volitvah, vsak je dobil svojo količino glasov in odgovornosti," je poudaril Šarec in dodal, da ne ve, kaj bi tehnični mandatar rešil.

Potem ko se je NSi v prvem krogu iskanja mandatarja umaknila iz koalicijskih pogajanj, je namreč Šarec kot pretendent za mandatarski položaj ostal brez zadostne podpore za izvolitev za mandatarja za sestavo vlade. Predsedniki preostalih petih strank so se dogovorili, da bodo pogovore nadaljevali, pri tem pa je bilo pričakovati, da bodo k sodelovanju povabili Levico.

V tej stranki so že napovedali, da so se pripravljeni pogajati, pričakujejo pa, da bo plod pogajanj bistveno drugačna koalicijska pogodba od te, ki je nastala po pogajanjih z NSi. Vztrajajo namreč pri svojih predvolilnih ciljih in pričakujejo, da jim bo koalicijska pogodba vsaj delno sledila.

Janša ne izključuje predčasnih volitev

Poleg Šarca pretendent za mandatarski položaj ostaja tudi predsednik SDS Janez Janša, ki sicer ni sprejel kandidature, je pa predsednika republike Boruta Pahorja obvestil, da bi večino za stabilno vlado lahko oblikoval v naslednjih tednih. Tudi ob začetku tradicionalnega poletnega tabora SDS v Bovcu je Janša izpostavil, da si želijo oblikovanja stabilne in učinkovite vlade, v nasprotnem primeru se mu zdi boljša možnost predčasne volitve.