Prvi lovec Tornado je v nebo poletel leta 1974, prvič pa je bil v bojni misiji uporabljen leta 1999, ko je eskadrilja teh vojaških dvosedov poletela v zračni prostor Bosne in Hercegovine.
Sedaj Nemci upokojujejo 85 starih lovcev, ne ve pa se še, ali jih bodo zamenjali z evropskim lovcem Eurofighter Typhoon ali ameriškimi F-35 A, F-15E in F/A-18E/F. Lovec bo moral imeti možnost prenosa in uporabe ameriškega jedrskega orožja.
“Odločitev bo vplivala na prihodnost jedrske misije, dolgoročno prihodnost letalske industrije v Evropi in na obrambne odnose med Nemčijo in Združenimi državami Amerike na eni in preostalo Evropo na drugi strani,” je za časnik Financial Times dejal francoski obrambni analitik François Heisbourg.
Velikost naročila še ni določena, a posel bo vreden več milijard evrov.
Analitiki poudarjajo, da bi nakup ameriških lovcev lahko otoplil trenutno skrhane odnose med ZDA in Nemčijo. “Za Trumpa bi bil to simbol. Reklli bi lahko: ‘Glejte! Kupujemo od vas,’” je za FT dejal nemški strokovnjak za obrambo Christian Mölling. A slabosti takšnega posla so prav tako očitne. Nemčija bi tako postala še bolj odvisna od ZDA in to v času, ko evropske države dvomijo o ameriški zavezanosti k skupnim interesom.
Nemška in Francoska vlada sta se denimo lani zavezali k skupnemu razvoju novega evropskega lovca pete generacije, ki bi zamenjal omenjenega Eurofighterja in francoskega Dassault Rafala. Aprila letos pa sta namero o sodelovanju pri razvoju novega lovca podpisala nemški Airbus in Francoski Dassault Aviation.
“Možno naročilo Eurofighterjev bi zagotovilo ohranjanje strokovnega znanja pri vojaškem letalstvu v Nemčiji in Evropi. Prav tako bi doma ohranilo dodano vrednost,” je dejal neimenovan predstavnik nemškega ministrstva za obrambo.
A problem pri naročilu Eurofighterja je ta, da evropski lovec ni certificiran za prenos in uporabo ameriškega jedrskega orožja. To pa mora biti zagotovljeno po zahtevah Natove doktrine delitve jedrskega orožja, po kateri morajo države, ki nimajo svojega jedrskega orožja zagotoviti svojim pilotom ameriško jedrsko orožje.
Eurofighter bi sicer lahko bil preurejen za nošnjo ameriškega orožja, a certifikat za to lahko podelijo le ZDA, za katere pa ni jasno, ali bi to želele storiti.