O neobičajnem dogajanju na presečišču medicine, religije, duhovnosti, prava in - zaradi višine dediščine - morda tudi ekonomije poročajo namreč iz Indije. Po poročanju britanskega BBC je višje sodišče Punjaba in Haryane dovolilo, da lahko vodja indijskega kulta Ashutosh Maharaj, čigar smrt so zdravniki leta 2014 potrdili, ostane v zamrzovalnik, kjer ga že od njegove smrti hranijo njegovi sledilci. Sledilci so namreč prepričani, da je njihov guru v globokem stanju meditacije in želijo do dne, ko se bo prebudil in v kar so trdno prepričani, ohraniti njegovo telo. Gurujevo truplo je že od leta 2014 v zamrzovalniku v ašramu v Punjabu.
Odločitev sodišča je tako končalo tri leta in pol dolg spor med gurujevimi sledilci in njegovim domnevnim potomcem. Dalip Kumar Jha, ki, kot piše BBC, trdi, da je gurujev sin, je želel v skladu s hindujskimi obredi upepeliti gurujevo truplo. Z letošnjo odločitvijo je sodišče tudi "povozilo" odločitev iz leta 2014, ki je odredila upepelitev gurujevega trupla potem, ko so zdravniki potrdili njegovo smrt.
Je guru živ ali mrtev? Sodišče nejasno
Odvetnik poraženca je dejal, da iz odločitve sodišča ni jasno, ali se je sodišče strinjalo z utemeljitvijo sekte, češ, da je ustanovitelj še vedno živ.
Maharaj je leta 1983 ustanovil sekto Divyja Jyoti Jagrati Sansthana (DJJS). Sekta, ki se osredotoča na notranjo prebuditev posameznika in svetovni mir, je od ustanovitve pridobila milijone sledilcev po vsem svetu, kar se kaže tudi v pridobljenem premoženju. V Indiji, ZDA, Južni Ameriki, Avstraliji, Bližnjem vzhodu in v Evropi imajo tako v lasti za več kot 100 milijonov evrov vrednih nepremičnin. Njihov obsežen ašram v Punjabu, kjer hranijo guruja, je močno zastražen in kaže na obseg finančnioh sredstev, s katerimi razpolaga sekta.
Dalip Kumar Jha sledilce obtožujem, da se oklepajo gurujevega trupla zato, da bi lahko nadzorovali njegovo premoženje. Kmalu po gurujevi smrti je njegov tiskovni predstavnik Swami Vishalanand dejal za BBC: "Ni mrtev. Medicinska znanost ne razme stvari enako kot jogijska znanost. Čakali bomo in opazovali. Prepričani smo, da se bo vrnil." Zdaj je njihovo prepričanje potrdila še odločitev višjega sodišča.