Več študij je že v preteklosti pokazalo, da delovne razmere vplivajo na plodnost žensk, a doslej še ni bilo raziskav o tem, na katere procese v telesu to natanko vpliva, so zapisali raziskovalci pod vodstvom Lidie Minguez-Alarcon iz harvardske šole za javno zdravje T. H. Chan v Bostonu.
Raziskovalci so sedaj pod drobnogled vzeli ženske, ki so se odločile za umetno oploditev, ker jim po naravni poti ni uspelo zanositi. Študija je pokazala, da je pri ženskah, ki so med zdravljenjem neplodnosti dvigovale težka bremena, v jajčnikih dozorelo manj jajčec kot pri ženskah, ki so na delovnem mestu večinoma sedele ali opravljale lažja fizična dela. Poleg tega je pri prvih manj jajčec popolnoma dozorelo.
To je bilo še posebej izrazito pri debelih ženskah in tistih s prekomerno telesno težo, pa tudi pri ženskah, starejših od 37 let.
Tudi pri ženskah, ki so v okviru izmenskega dela delale ponoči, je bil izplen dozorelih jajčec manjši v primerjavi s tistimi, ki so izmensko delale podnevi. Na količino hormonov pa delovne razmere niso vplivale.
Raziskovalci za zdaj ne vedo, kaj točno vpliva na takšne razlike, verjetno pa imajo pri tem vlogo motnje v biološki uri. Prav tako ni jasno, ali je mogoče takšne učinke preobrniti.
Kot je izpostavil nemški strokovnjak za reprodukcijsko medicino Georg Döhmen, raziskava dejansko ne prinaša kakih prelomnih novih ugotovitev, je pa znova pokazala, da fizični stres vpliva na plodnost, predvsem pri starejših in prekomerno težkih ženskah.