HRW je opravil intervjuje z več očividci, zbral fotografije in pregledal videoposnetke, ki so namigovali na uporabo klorovih bomb, ki naj bi jih med med 17. novembrom in 13. decembrom lani odvrgla sirska vojska.
Strupen plin je ranil približno 200 ljudi na območjih mesta, ki so bila takrat pod nadzorom upornikov.
Ena od najbolj smrtonosnih klorovih bomb je 20. novembra ubila šest članov ene družine, med njimi štiri otroke. V poročilu je HRW še zapisal primere napadov na otroška igrišča, bolnišnice ter stanovanjske ulice in hiše, kjer so imeli ljudje težave z dihanjem, so bruhali ali padli v nezavest.
Sodeč po vzorcu napadov s klorom v HRW predvidevajo, da so bili usklajeni z vojaško strategijo za osvojitev Alepa.
Klor sodi med prepovedana orožja v okviru konvencije o kemičnem orožju, ki se ji Sirija po pritiskih iz Rusije pridružila leta 2013.
Že v skupni preiskavi ZN in Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) so ugotovili, da je sirska vojska leta 2014 in 2015 večkrat uporabila kemično orožje v spopadih na severu Sirije.
Sirski predsednik Bašar Al Asad je v preteklosti večkrat zanikal uporabo kemičnega orožja in tudi Rusija je podvomila v resničnost skupne preiskave. Predvidoma konec meseca bosta ZN in OPCW objavila nove ugotovitve.