Teroristična celica

V Tuniziji aretirali Amrijevega nečaka in še dva skrajneža

M.K./STA
24. 12. 2016, 14.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

V Tuniziji so aretirali nečaka Anisa Amrija, glavnega osumljenca za ponedeljkov teroristični napad s tovornjakom v Berlinu, ter še dva islamska skrajneža, ki sta povezana z Amrijem.

Profimedia
V tiralici so zapisali, da je 24-letni Anis Amri lahko "nevaren in oborožen". Res je bil

Kot so danes zapisali v sporočilu za javnost tunizijskega notranjega ministrstva, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP, so bili vsi trije člani "teroristične celice, povezane s teroristom Anisom Amrijem, ki je izvedel napad v Berlinu".

Danes aretirani so stari med 18 in 27 let, aretirali pa so jih v pokrajini Kairouan v osrednjem delu Tunizije, od koder bil doma Amri.

Amrijev nečak je priznal, da ga je osumljenec za berlinski napad pozival, naj se pridruži skrajnežem Islamske države, ter mu po pošti poslal denar za pot v Nemčijo, je sporočilo tunizijsko ministrstvo. V stiku sta bila, da bi se izognila policijskemu nadzoru, preko kriptirane aplikacije Telegram.

Sin Amrijeve sestre je še priznal, da je bil stric "emir" džihadistične skupine s sedežem v Nemčiji, znane pod imenom brigada Abu al Vala.

Amri, ki je v napadu ubil 12 ljudi in jih okoli 50 ranil, je bil v noči na petek ubit v spopadu s policijo na severu Italije.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Kritika delovanja varnostnih služb

Medtem je nemški notranji minister Thomas de Maiziere v pogovoru za nedeljsko izdajo časnika Bild zavrnil kritike, da se nemške oblasti niso ustrezno lotile preiskave in Amriju niso preprečile pobega iz države.

"Neprimerno bi bilo govoriti o napaki varnostnih služb. Seveda pa bomo zadevo natančno preučili in pripravili ustrezno poročilo," je dejal de Maiziere.

24-letni Amri je v Nemčijo iz Italije prispel lani, nemške varnostne službe pa so ga od marca spremljale, ker so sumile, da pripravlja napad, vendar so septembra nadzor opustile. Prošnjo za azil so mu zavrnili, a ga niso mogli izgnati iz države, ker od Tunizije niso prejeli njegovih dokumentov.

Nemške oblasti zdaj preiskujejo tudi, kako mu je uspelo po napadu v ponedeljek zvečer pobegniti iz države oziroma ali je imel pomagače.