Po volitvah

Obama, prvič: Pomirjujoč in z zaupanjem do Trumpa

T.L./STA
15. 11. 2016, 07.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Zgodila se je prva tiskovna konferenca aktualnega predsednika po predsedniških volitvah. Obama meni, da se bo Trump v Beli hiši obnašal drugače kot med kampanjo.

Profimedia
Obama miri: Verjame, da se bo Trump v Beli hiši obnašal drugače.

Ameriški predsednik Barack Obama je na novinarski konferenci pred odhodom na svojo zadnjo mednarodno turnejo v Grčijo, Nemčijo in Peru skušal pomiriti ZDA in svet pred svojim naslednikom Donaldom Trumpom, ki ga je označil za pragmatičnega človeka in menil, da ga bo položaj spremenil.

Obama je med kampanjo večkrat povedal, da je Trump povsem neprimeren za predsedniški položaj in da mu ne gre zaupati nadzora nad jedrskim orožjem. Obama tudi tokrat ni povedal, da je Trump usposobljen za predsednika, vendar je menil, da bo storil vse, kar more, da po delitvah predsedniške kampanje poenoti državo.

Američane in svet je pozval, naj mu dajo priložnost in čas, da se sooči z ogromnimi odgovornostmi, ki jih prinaša predsedniški položaj ter menil, da bo Trump ohranil ključne strateška zavezništva, vključno z zvezo Nato.

Profimedia
Predsednik odhaja v Evropo, kjer bo skušal pomiriti ameriške partnerice, ki nad zmago Trumpa niso navdušene.

Obama je po zmagi sprejel Trumpa v Ovalni pisarni na uro in pol dolgem pogovoru, kjer je nasledniku svetoval, naj se z retoriko premakne od kampanje proti vladanju, torej spremeni ton. Obama meni, da Trump ni ideolog, kar mu lahko dobro služi, če se bo obkrožil z dobrimi ljudmi in bo imel jasen občutek za smer.

Sam mu bo še naprej svetoval, naj dobro razmisli preden bo odpravil njegove predsedniške ukaze, na primer tistega o ustavitvi deportacij nezakonitih priseljencev, ki so v ZDA mladoletne pripeljali njihovi starši.

"Položaj te zna prebuditi. Tisti vidiki njegovih stališč, ki se ne skladajo z realnostjo, se bodo hitro zamajali, ker se zna realnost sama hitro uveljaviti. So elementi njegovega temperamenta, ki mu ne bodo dobro služili, razen če jih ne prepozna in ne popravi. Ko si kandidat in poveš nekaj, kar ni točno, ima to manjši vpliv takrat kot pa, ko si predsednik. Cel svet je pozoren. Finančni trgi se premikajo," je dejal Obama.

"Spomnim se, ko sem prišel na položaj pred osmimi leti. Gre za velik izziv. Položaj je večji od ene same osebe. Zato je gladka tranzicija tako pomembna. Ustava tega izrecno ne zahteva, vendar gre za eno tistih norm, ki so ključne za delujočo demokracijo. Podobno normam vljudnosti, strpnosti, zavezam k razumu, dejstvom in analizam," je dejal Obama.

Zbodel je Hillary

Obama je na novinarski konferenci malce zbodel demokratsko kandidatko Hillary Clinton, ker se je osredotočila le na nihajoče zvezne države in se zanašala na demografske spremembe v ZDA. Razprave znotraj demokratske stranke o poti naprej je označil za zdrave in potrebne. Opozoril je, da je potrebno tekmovati v vseh državah in pri tem spomnil na svojo zmago v "republikanski" Iowi leta 2008, ker se ji je posvetil.

Demokrate je tolažil z besedami, da se stvari hitro spreminjajo, čeprav to ni neizogibno, ampak je potrebno na tem delati. "Nihče ni rekel, da je demokracija enostavna. Težko je in v tako veliki državi verjetno mora biti težko," je dejal.

Obama obžaluje, ker mu ni uspelo zapreti taborišča za osumljene teroriste Guantanamo na Kugi, čeprav je tam le še okoli 60 ujetnikov. Krivdo, da mu ni uspelo zapreti "preklemanske zadeve", je zvalil na kongres. "Ena od stvari, ki jih ugotoviš na položaju so pravila, norme in zakoni, ki jih moraš upoštevati," je povedal Obama tudi kot nasvet nasledniku.

Trump krepi odnose s Putinom

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu v ponedeljkovem telefonskem pogovoru povedal, da se zelo veseli trdnih in trajnih odnosov z Rusijo in Rusi. Trumpov štab je tudi sporočil, da sta s Putinom govorila o skupnih grožnjah in izzivih ter odnosih, ki trajajo več kot 200 let. Trumpa je poklical Putin, da bi mu čestital za zmago na ameriških predsedniških volitvah. Novoizvoljeni predsednik ZDA je imel podobne pogovore že z voditelji Kitajske, Mehike, Kanade in Južne Koreje.

Iz Kremlja so sporočili, da sta se Putin in Trump dogovorila za pregled stanja odnosov med državama ter podprla njihovo normalizacijo in konstruktivno sodelovanje o najširšem seznamu vprašanj.

Putin si želi dialoga z Washingtonom, ki bo temeljil na enakopravnosti, medsebojnem spoštovanju in nevmešavanju v notranje zadeve ene ali druge države. Glede Sirije pa sta poudarila potrebo po sodelovanju proti skupnemu sovražniku številka ena, to je mednarodnemu terorizmu in ekstremizmu.