Podatke je sicer že pred tremi leti razkril mednarodni konzorcij za raziskovalno novinarstvo, torej ista organizacija, ki zdaj razkriva zloglasne panamske dokumente. V njih so razkrita imena politikov, poslovnežev in javnih osebnosti, ki so osnovali tako imenovana offshore podjetja (podjetja v prosti coni), ki so jih izkoriščali za izpeljavo skrivnih poslov in za davčno utajo.
Mediji
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Konzorcij je po 15 mesecih preiskovanja razkril, da so iz Srbije tajkuni pretočili več 10 milijard dolarjev, osebe, ki so to počele, pa so povezane z vlado. In čeprav so podatke izdali, se srbska vlada s tem vprašanjem ni kaj prida ukvarjala. Verjetno lahko podoben scenarij pričakujemo tudi v Sloveniji. Vse, kar je srbska vlada izdala, je, da za 1100 prevzemi podjetij stojijo proste cone in da je Ciper ena najbolj priljubljenih destinacij srbskih poslovnežev.
Srbski poslovneži v Panami
Panamski dokumenti so razkrili, da so bili klienti panamske agencije tudi mnogi srbski poslovneži, med njimi denimo Zoran Drakulić, Vuk Hamović, Vojin Lazarević, Milan Popović, Miodrag Kostić, Srđan Šaper, žena Miroslava Miškovića. Kot je za srbske medije povedal ekonomist Mlađen Kovačević, je offshore podjetja zelo težko nadzirati in preprečiti, da bi denar končal v njih. "To se dela popolnoma legalno. Edini način, kako bi to ustavili, je z mednarodnimi ukrepi, ki bi davčne oaze pač prepovedale," je povedal Kovačević.