Slovenija

Zadnji dogodki na desnici Peterletu niso všeč

J.P./STA
8. 4. 2016, 16.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V NSi so danes sprejeli člane in simpatizerje stranke, ki so sodelovali pri nastajanju samostojne države. Predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle je ob tem spomnil, da je bil na volitvah pred 26 leti osrednji cilj zmaga koalicije in ne katere od strank.

Mediaspeed
Zadnje dogajanje na desnici dojema kot razčiščevanje, ki mu lahko sledi dodana vrednost.

V NSi so z vrsto dogodkov zaznamovali spomin na prve demokratične in večstrankarske volitve na današnji dan pred 26 leti. Med drugim so pripravili spominsko sejo poslanskega kluba krščanskih demokratov, ki ji je sledil sprejem članov in simpatizerjev na sedežu stranke.

Predlogi, ki bi bili v dobrobit države

Zbrane je nagovorila predsednica NSi Ljudmila Novak, ki je med drugim poudarila, da moramo kljub različnim svetovnim nazorom sodelovati, se pogovarjati in združevati moči. Izpostavila je tudi nekatera prizadevanja aktualnega vodstva stranke, da bi ljudem ponudili predloge, ki bi bili v dobrobit države.

Pomladna stran za zdaj prešibka

Peterle pa je izpostavil potrebo potrebo po široki notranji demokraciji, politični širini in kulturi ter močnem koalicijskem duhu na desnici - ob predpostavki, da gre za skupno dogovorjen program, ki zavezuje vse sodelujoče.

Zadnji dogodki na desnici mu sicer niso vsi všeč. Kljub vsemu pa jih dojema kot razčiščevanje, ki mu lahko sledi dodana vrednost. "Mislim, da vem, kakšen recept lahko pelje naprej, ker sem pri njem sodeloval pred 26 leti, ko smo se odločili za Demos," je poudaril.

Na vprašanje o tem, koliko prostora je za nove politične pobude na desnici, je Peterle odvrnil, da je pomladna stran za zdaj vsekakor prešibka. Če hoče prevzeti pobudo, mora poskrbeti za večino, kot se je to zgodilo pred 26 leti. Je bil pa takrat v ospredju cilj, da zmaga koalicija, niso se pa obremenjevali s tem, katera stranka bo imela mandatarja.

Pozneje je bilo po njegovi oceni vse preveč ukvarjanja z mandatarsko stranko, pozabilo pa se je, da mora desnica imeti močno večino. Stranke, ki si tega želijo, naj se dogovorijo, kako bodo to večino zagotovile in po katerih pravilih bodo sodelovale, je še dejal Peterle.

Skupni program

Starosta slovenske osamosvojitve Ivan Oman pa je ob robu današnjega sprejema med drugim ocenil, da je v želji po enotnosti na desnici treba zgolj poiskati nek minimalen skupen program in se tistega držati. Tako so po njegovih spominih delovali tudi v Demosu. "Izdelali smo program in dokler smo se ga držali, je bilo v redu," je spomnil.