Hrvaški premier Tihomir Orešković jo je označil za sramotno in poraz haaškega tožilstva. "Danes sem v Vukovarju, v katerem je Šešelj delal zlo, nikoli pa se ni pokesal. Zažigal je zastave Hrvaške in EU. Žal je haaško sodišče povedalo svoje. Upam, da se bo tudi Srbija odzvala ter da bomo videli prave odločitve in obnašanje naših sosedov," je dejal Orešković, ki je v Vukovarju obiskal spominsko območje na Ovčari, kjer so srbski vojaki zagrešili množične zločine proti Hrvatom.
Šešlju prepovedali vstop na Hrvaško
Hrvaško notranje ministrstvo je predsedniku Srbske radikalne stranke Vojislavu Šešlju, ki ga je haaško sodišče danes oprostilo vseh obtožb za vojne zločine na Hrvaškem, v BiH in Vojvodini, prepovedalo vstop na Hrvaško.
"Le naj pride, prijeli ga bomo," so sporočili iz urada za odnose z javnostmi hrvaškega premierja Tihomirja Oreškovića.
Po današnji objavi haaške sodbe so povzeli tudi Šešljevo sporočilo na Twitterju, v katerem je napovedal hrvaški predsednici Kolindi Grabar-Kitarović, da bo kmalu prišel na uradni obisk v Zagreb.
Zgroženost je izrazil tudi prvi podpredsednik hrvaške vlade Tomislav Karamarko, ki se je na Plitvicah udeležil spominske slovesnosti ob 25. obletnici umora prvega hrvaškega policista med vojno na Hrvaškem. Hrvaški zunanji minister Miro Kovač je ocenil, da je sodba žaljiva in šokantna za vse žrtve agresivne velikosrbske politike ter uničujoča za proces sprave med ljudmi in državami.
V saborskem odboru za veterane so zahtevali sklic izredne seje sabora.
Predsednik sveta ministrov BiH Denis Zvizdić je dejal, da ne more razumeti, "da je nekdo, ki je dokazano sodeloval v agresiji na BiH, osvobojen".
"Šokirana sem. Čestitam haaškemu sodišču, ker je ponovno osvobodilo Srbijo odgovornosti," se je odzvala predsednica združenja Matere enklav Srebrenice in Žepe Munira Subašić. Izrazila je upanje, da bo pritožbeni senat spremenil sodbo, sicer bodo žrtve postali zločinci, zločinci pa žrtve.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
"Politične ideje niso kriminalne"
Srbski predsednik Tomislav Nikolić, ki je bil sicer vrsto let Šešljev politični sopotnik v SRS, nato pa z "odpadniki" osnoval novo, zdaj vladajočo Srbsko napredno stranko, je dejal, da je do sodbe "indiferenten".
Srbski premier Aleksandar Vučić je odziv napovedal za petek po seji vlade, ko se bo odzval tudi na sodbo bivšemu predsedniku Republike srbske Radovanu Karadžiću, ki je bil pred tednom dni v Haagu zaradi genocida in vojnih zločinov med vojno v BiH obsojen na 40 let zapora.
Predsednik srbske entitete v BiH Republike srbske Milorad Dodik je ocenil, da je oprostilna sodba dokaz, da je haaško tožilstvo vodilo neutemeljen in politični proces.
Da je oprostilna sodba v vseh točkah obtožnice presenečenje, pa je ocenil diplomat in strokovnjak za Balkan Borut Šuklje, med drugim zaradi njegove vloge v krvavih jugoslovanskih vojnah. Ocenil je, da bo Šešljeva stranka na aprilskih predčasnih parlamentarnih volitvah v Srbiji "sedaj očitno prišla v parlament z vsemi posledicami".
Da je haaško sodišče prvič razsodilo, da je bila ideja velike Srbije politična in ne zločinska, bo po njegovi oceni moralo dati nov pogled tudi na vse dogovore med bivšim srbskim in hrvaškim predsednikom Slobodanom Miloševićem in Franjom Tuđmanom v Karađorđevu in Tikvešu o delitvi BiH in o t.i. humanem preseljevanju prebivalstva.
Pravni zastopnik Srbije v Haagu Saša Obradović pa je izrazil zadovoljstvo, da so bila sprejeta srbska stališča, da "politične ideje niso a priori kriminalne". To je Srbija zagovarjala tudi pred Meddržavnim sodiščem v medsebojnih tožbah za genocid.
"Zanikajo se vojni dogodki"
Nad oprostilno sodbo je zgrožena tudi nekdanja tiskovna predstavnica glavne haaške tožilke Florence Hartman. Hartmannova je menila, da je sodišče v tej sodbi "napisalo zgodbo, ki je ni nihče doživel, niti videl kot opazovalec".
"Šokirana sem, ne le zaradi oprostitve Vojislava Šešlja vsake krivde, ampak tudi zaradi načina, kako je bilo to storjeno, s katerim se zanikajo vojni dogodki, se zanika politični projekt, ki se je izvrševal skozi zločine, se zanika vloga Šešlja in da so njegovi govori sovraštva vplivali na zločine," je povedala Hartmannova.